‘Celina’ – gruszka z rumieńcem

Belgia wyspecjalizowała się w uprawie grusz, które w tym kraju zajmują już areał większy niż sady jabłoniowe. O ile jednak w wypadku jabłoni asortyment odmian jest duży, to na skalę komercyjną uprawia się zaledwie kilka odmian grusz.

Brakuje zwłaszcza gruszek o barwnych owocach – czerwonych lub opatrzonych rumieńcem. Jedną z nowszych propozycji, w której Belgowie pokładają nadzieje jest pochodząca z Norwegii odmiana ‘Celina’ (NP. 6246), uzyskana  jako mieszaniec  ‘Lipcówki Kolorowej’ oraz ‘Bonkrety Williamsa’ w sadowniczej stacji doświadczalnej w Njøs. Owoce odmiany ‘Celina’ mają wyrównany jajowaty kształt z charakterystycznym, kropkowanym, czerwonym rumieńcem na zielonym tle. Średnia masa gruszek zbieranych w Norwegii wyniosła 188 g, ale już w sadach w Belgii – 233 g (średnica 65-70 mm). W Norwegii jędrność owoców w okresie zbiorów wynosiła 5,5 kg/cm2, zawartość cukrów – 11,5o Brix, a kwasów – 0,16 g/l. Z doświadczeń belgijskich wynik, że gruszki ‘Celina’ nabierają dobrego smaku i aromatu dopiero przy zawartości cukrów na poziomie 12o Brix. W testach konsumenckich w Belgii owoce ‘Celiny’ uzyskały 7,4 punktów w 10-punktowej skali oceny.

Drzewa tej odmiany rosną dość silnie (w Belgii jako podkładka jest dla nich wybierana ‘Pigwa MC’) i mają być stosunkowo odporne na przymrozki wiosenne w okresie kwitnienia. Zapylaczami dla tej odmiany mogą być grusze: ‘Konferencja’, ‘Lipcówka Kolorowa’ oraz ‘Anna’.

Rumieniec – najważniejsza cecha odmiany ‘Celina’ – powstaje na owocach, do których ma dostęp słońce, ale co jest charakterystyczne – może on wytwarzać się nawet w późniejszym okresie, np. po cięciu letnim.

‘Celina’ ma owocować dość obficie. Przerzedzanie zawiązków jest zazwyczaj wymagane, ale w tym wypadku preferowany jest zabieg ręczny tak, aby na drzewie pozostawić owoce w zewnętrznych częściach korony (z dostępem światła). W Belgii owoce tej odmiany zbierano około 24 sierpnia ( w Norwegii – 19 września), ale co ciekawe udało się je przechować wyjątkowo długo jak na odmianę letnią – do 5 miesięcy w zwykłej chłodni.

Prawdopodobnie ‘Celina’ będzie odmianą klubową, do której prawa ma Norwegii firma Graminor, a w pozostałych częściach świata 2 firmy z Belgii: Fruithandel Wouters i ABCz. Obecnie w Norwegi i Belgii uprawia się po około 2000 drzew tej odmiany, ale już w sezonie 2013/2014 do nasadzeń w Belgii trafi 100 tys. kolejnych drzewek. Największe zapotrzebowanie na gruszki z czerwonym rumieńcem spodziewane jest w Rosji.

Owoce odmiany ‘Celina’, fot. EFM
         
Na podstawie European Fruitgrowers Magazine 7/2013

Wojciech Górka

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNa unijnym rynku mniej pomidorów z państw trzecich
Następny artykułCopa-Cogeca ostrzega przed importem taniego miodu z Chin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.