Zaproszenie dla podgórskich sadowników

Sadowników z południa Polski zapraszamy w najbliższy czwartek i piątek (10 - 11 grudnia) do Rytra (pow. nowosądecki) na III Regionalną Konferencję Sadowniczą pt. „Nowoczesne aspekty agrotechniki sadowniczej". Spotkanie organizowane jest przez Starostwo Nowosądeckie oraz Powiatowe Centrum Funduszy Europejskich w Nowym Sączu, a patronat nad nim objął Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie prof. dr hab. Włodzimierz Sady.
Powodzenie w uprawie roślin sadowniczych związane jest ściśle z wieloma czynnikami środowiskowymi (przebieg pogody, nasłonecznienie, wilgotność powietrza itp.) oraz uprawowymi (właściwości agrochemiczne gleby, dostępność wody dla roślin, występowanie chwastów w sadzie itp.) bezpośrednio wpływającymi na wzrost, rozwój oraz plonowanie roślin.

W warunkach polowych możliwości kontrolowania większości z tych czynników są bardzo ograniczone, choć przy zastosowaniu nowoczesnej technologii produkcji sadowniczej nasz wpływ na produktywność roślin może być znaczący. W ostatnich latach producenci owoców mają do dyspozycji stale powiększaną paletę produktów, dzięki którym można zabezpieczać rośliny przed wieloma stresami bądź działanie tych niekorzystnych czynników minimalizować. Nawozy z biostymulatorami, aminokwasami czy innymi jeszcze substancjami wspomagającymi naturalną odporność roślin na stresy abiotyczne i biotyczne wymagają od sadowników stałego odświeżania wiedzy o możliwościach optymalnego wykorzystania tych produktów. 

 
Przed nowym sezonem agrotechnicznym jest trochę czasu, by posiadane na ten temat wiadomości uporządkować i odświeżyć. Może temu sprzyjać udział w III Regionalnej Konferencji Sadowniczej, którą 10 i 11 grudnia organizuje w Rytrze (woj. małopolskie) starostwo powiatowe w Nowym Sączu.

Na konferencji wystąpią naukowcy z wiodących ośrodków zajmujących się sadownictwem oraz przedstwiciele firm produkujących nawozy i biostymuatory dla sadownictwa. I tak w czwartek 10 grudnia o aktualnej sytuacji i prognozach produkcji owoców mówić będzie prof. Eberhard Makosz (UP w Lublinie); wykład o prawidłowej technice opryskiwania sadów i kalibracji opryskiwaczy zaprezentuje prof. Ryszard Hołownicki (IO w Skierniewicach); a wystapienie o efektywnym zapylaniu wygłosi dr hab. Monika Bieniasz (UR w Krakowie). Usłyszymy również wykłady o nawożeniu sadów w kontekście Integrowanej Ochrony i Integrowanej Produkcji (Krzysztof Gasparski, Procam); o innowacyjnych nawozach z aminokwasami (dr Grzegorz Cieśliński, Intermag) oraz programie Stress Control System (Łukasz Kutermach, Intermag).

W piątek 11 grudnia o perspektywach wdrażania Intergrowanej Produkcji Owoców w nowosądeckich sadach mówić będzie dr dr Maria Buczek, (SZD w Brzeznej), a o integrowanej ochronie roślin – dr Joanna Klepacz-Baniak z Plantpressu.

Na zakończenie konferencji w ramach podsumowania programu „Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego powiatu gorlickiego i nowosądeckiego” zaprezentowany zostanie m.in. nowy portal dla sadowników z regionu.

Spotkanie finansowane jest ze środków środków Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy. Obędzie się ono w hotelu Perła Południa (Rytro 380), początek spotkania w czwartek i piątek o godz. 10.00. Dokładny program spotkania w kalendarium.

pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMałopolska 2014-2020
Następny artykułRolnictwo a zmiany klimatu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.