Glifosat oczyszczony z zarzutów

Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) nie jest prawdopodobne, by glifosat - organiczny związek chemiczny wchodzący w skład niektórych herbicydów - powodował raka. Reuters pisze, że wnioski EFSA mogą prowadzić do odnowienia przez Unię Europejską zgody na stosowanie glifosatu, wprowadzonego przez Monsanto w latach 70.
Organizacje obrońców środowiska nawołują do zakazania glifosatu, od kiedy Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), wchodząca w skład Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ogłosiła w marcu, że związek ten jest „prawdopodobnie rakotwórczy u ludzi”. Według jednego z ugrupowań prowadzących kampanię przeciwko glifosatowi 1,4 miliona ludzi podpisało się pod petycją wzywającą Unię Europejską do zawieszenia zgody na stosowanie tego związku do czasu dalszych ustaleń.
 
EFSA podkreśla, że przeprowadziła wnikliwą analizę, uwzględniając najnowsze badania i dane, a także ustalenia IARC. – Jeśli chodzi o rakotwórczość, to nie jest prawdopodobne, by ta substancja była rakotwórcza – powiedział Jose Tarazona, kierujący działem pestycydów w EFSA. EFSA proponuje jednak ustalenie maksymalnej bezpiecznej dawki dziennej glifosatu w dłuższym okresie na poziomie 0,5 miligrama na kilogram masy ciała. Ten sam limit miałby dotyczyć krótszego okresu, np. jednego posiłku. Naukowcy twierdzą – odnotowuje Reuters – że osoba ważąca 80 kg mogłaby do końca życia codziennie przyjmować pokarmy zawierające 40 miligramów glifosatu. Według Monsanto byłaby to równowartość zjedzenia 400 kg owoców lub warzyw dziennie.
 
Naukowcy z EFSA, którzy współpracowali z ekspertami z państw UE, wskazują, że ich badania różniły się od tych prowadzonych przez IARC o tyle, że ich przedmiotem był tylko glifosat, podczas gdy IARC oceniała grupy chemikaliów powiązanych z glifosatem. Twierdzą, że efekty toksyczne mogłyby mieć związek z reakcjami z innymi składnikami.
 
Według Reutersa spośród państw UE tylko Szwecja zgłosiła zastrzeżenia. Sztokholm „uważa, że kryteria klasyfikacji dla ograniczonych dowodów na raka u ludzi są spełnione”. UE musi zdecydować w nadchodzących miesiącach, czy odnowić zgodę na stosowanie glifosatu. Greenpeace nazwał raport EFSA „mydleniem oczu”. Monsanto i inne firmy wykorzystujące ów związek ten sam raport powitały z zadowoleniem.
 
Rzecznik KE Enrico Brivio powiedział, że Komisja przyjęła raport EFSA do wiadomości i że ma czas do czerwca na podjęcie decyzji.

Źródło:
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułEfektywne nawożenie i nawadnianie papryki
Następny artykułInwazyjne azjatyckie biedronki chętnie zimują na turbinach wiatrowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.