Do 29 kwietnia rolnicy złożyli w ARiMR 448 tys. wniosków o przyznanie płatności obszarowych, w tym ok. 1,8 tys. przez internet.
Jak pokazują statystyki większość rolników – ok. 60%, składa swoje wnioski w ciągu ostatnich dwóch tygodni podstawowego terminu naboru. W tym roku nie warto czekać tak długo, ponieważ, jak zapowiedział minister rolnictwa Marek Sawicki, na konferencji prasowej zorganizowanej 6 marca w siedzibie MRiRW, kto złoży wniosek marcu może liczyć na otrzymanie należnych dopłat już w grudniu.
Kto się spóźni i nie zdąży złożyć wniosku do 15 czerwca będzie mógł to jeszcze zrobić do 10 lipca, ale wówczas należne dopłaty będą obniżane o 1% za każdy roboczy dzień zwłoki. W tym roku na dopłaty bezpośrednie jest 3,5 mld euro i podobnie jak w latach ubiegłych należy się spodziewać, iż ubiegać się o nie będzie ok. 1 mln 350 tys. polskich rolników.
Wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać za pośrednictwem Internetu, poczty, a także osobiście w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Szczególnie zachęcamy do skorzystania przy ubieganiu się o takie płatności z unowocześnionej internetowej aplikacji e-wniosek, która została zamieszczona na portalu ARiMR 15 marca. Ta wygodna forma składania wniosków o przyznanie płatności obszarowych wymaga posiadania login i kod dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji. Kto je ma, nie musi o nie występować ponownie. W przypadku braku dostępu do systemu teleinformatycznego ARiMR, trzeba złożyć specjalny wniosek do kierownika biura powiatowego.
Aby ułatwić rolnikom złożenie wniosków o przyznanie płatności obszarowych, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jak co roku, wysłała do nich za pośrednictwem poczty tzw. wnioski spersonalizowane. Są to już częściowo wypełnione przez ARiMR dokumenty na podstawie danych z ostatnio składanego wniosku. Rolnik musi sprawdzić, czy te informacje są aktualne także w tym roku, jeżeli tak – wystarczy uzupełnić wymagane pola, np. podpisać wniosek i złożyć go w ARiMR. Łącznie ARiMR przekazała za pośrednictwem poczty takie wnioski do 1,34 mln rolników.
za: arimr.gov.pl
pg