W drugim dniu (29 stycznia) XXIV Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu sporo uwagi poświęcono ochronie wiśni przed chorobami. Prowadzący konferencję dr Janusz Suszyna stwierdził, że w regionie Sandomierza obserwuje się coraz liczniejsze występowanie srebrzystości liści w sadach wiśniowych. Dr Agata Broniarek-Niemiec (IO w Skierniewicach) omówiła wszystkie mające u nas praktyczne znaczenie choroby porażające wiśnie.
Według dr A. Broniarek-Niemiec występowanie srebrzystości liści może stawać się coraz częstsze w związku z przechodzeniem na mechaniczny zbiór owoców. Patogeny infekują drzewa przez drobne uszkodzenia towarzyszące pracy kombajnu. Choroba wymagać więc będzie stałej uwagi sadownika i starannej ochrony drzew.
W ostatnich latach zanotowano w Polsce nowe gatunki grzybów odpowiedzialne za wywoływanie brunatnej zgnilizny drzew pestkowych. Do sprawców tej choroby (Monilinia laxa oraz Monilinia fructigena) mogą dołączyć Monilinia fructicola – gatunek kwarantannowy, stwierdzany w kilkunastu państwach Europy zachodniej i środkowej, rozprzestrzenia się (prawdopodobnie) z materiałem szkółkarskim oraz Monilinia polystroma – znaleziony dotąd w Japonii, Chinach, na Węgrzech i ostatnio w Polsce oraz Szwajcarii.
pg