Wino z UP we Wrocławiu będzie się nazywało Gaudeamus

Gaudeamus – taką nazwę będzie nosiło wino wytwarzane na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Autorem zwycięskiej nazwy jest Adam Poznar – przewodniczący samorządu studentów. Nazwa jest dostojna i radosna jednocześnie - uzasadniło konkursowe jury.

Na ogłoszony przez rektora konkurs wpłynęły 22 zgłoszenia, zawierające propozycje 64 nazw. Pomysły nadsyłano z całej Polski – z Warszawy, Kamiennej Góry, Nowego Sącza, Radomska, Kątów Wrocławskich. Najwięcej propozycji nadesłali pracownicy i studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

– Jurorom najbardziej przypadła do gustu nazwa Gaudeamus, jest bowiem – jak uzasadniano – jednocześnie dostojna i wyrażająca radość, a także najbardziej oddaje uniwersytecki charakter wytwarzanego na uczelni gronowego trunku. Inne rozważane nazwy, takie jak: Gaudevini, Gaudevinus, ViniUP, VinUP, Rektorskie czy Bacalarus, nie zyskały aż takiego uznania – informuje rzecznik uczelni Małgorzata Wanke-Jakubowska.

Autorem zwycięskiej nazwy jest przewodniczący samorządu studentów – Adam Poznar. W nagrodę otrzyma on zaproszenie wraz z osobą towarzyszącą na uroczystą degustację wina, która odbędzie się w piątek 28 listopada.

Zwycięską nazwę wybrało jury w składzie: prof. Roman Kołacz, prof. Jan Miodek, prof. Bogusław Fiedor, dr hab. Aneta Wojdyło i Małgorzata Wanke-Jakubowska.

Winnicę Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu założono wiosną 2012 roku, na terenie Stacji Badawczo-Dydaktycznej w Samotworze. Na powierzchni 0,40 ha posadzono ponad 1000 sadzonek winnej latorośli, w kilkunastu odmianach. Wśród odmian białych, które rosną w winnicy, można znaleźć m.in. klasyczne i popularne w Europie odmiany Chardonnay, Riesling, Solaris. Wśród odmian czerwonych dominują odmiany Regent, Pinot Noir, Rondo oraz Cabernet Cortis i Cabernet Dorsa. Winne krzewy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pierwsze plony wydały w 2013 roku, a pełnię owocowania osiągną za 2–3 lata.

„Uprawa prowadzona jest zgodnie z zasadami integrowanej produkcji sadowniczej. Winogrona z uczelnianej winnicy zbierane są w momencie tzw. dojrzałości technologicznej. Gdy osiągną równowagę pomiędzy zawartością kwasów i cukrów, trafiają na Wydział Nauk o Żywności, gdzie poddane są procesowi winifikacji. Podczas poszczególnych etapów procesu m.in. rozdrabniania, tłoczenia, fermentacji, klarowania i dojrzewania kształtowana jest finalna jakość wina” – czytamy w komunikacie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSawicki chce, by niewykorzystane środki z I transzy trafiły do rolników
Następny artykułPiS wzywa Sawickiego do debaty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.