Bogatsza oferta jabłek o czerwonym miąższu

Ubiegłoroczne targi Interpoma w Bolzano (15–17 listopada 2012 r.) odznaczały się m.in. mnogością odmian jabłoni i ich sportów. Wśród bogatej oferty szkółkarskiej można było znaleźć także odmiany o owocach o czerwonym miąższu.

Producenci materiału szkółkarskiego wskazywali głównie na ich odmienność, która może zapewnić rentowność uprawy. Owoce prezentowanych odmian i ich klony różniły się jednak pomiędzy sobą np. intensywnością barwy miąższu (jego czerwone zabarwienie wynosiło od 30% do 100%) i skórki, a także smakiem (od kwaśnego po bardzo słodki) oraz głębią aromatu przypominającego jagody. Ponadto odróżnia je pora dojrzewania – jedne dojrzałość zbiorczą osiągają w terminie podobnym do ‘Gali’, inne tak jak ‘Braeburn’.

Redlove®
Na kilku stoiskach oferowano odmiany należące do linii Redlove®. Odmiana ta została wyhodowana przez Marcusa Koberta w szkółce Lubera AG w Szwajcarii. Nazwa Redlove® jest chronionym znakiem towarowym, należącym do Lubera AG. Angielska nazwa tej odmiany składa się ze słów „czerwony” (ze względu na czerwony miąższ) i „miłość” (z powodu białego przebarwienia w środku w kształcie serca, które widoczne jest po przekrojeniu jabłka wzdłuż). Owoce te można było zobaczyć m.in. na stoisku Fruture GmbH (fot. 1). Spółka ta została powołana do życia w 2007 r. przez Markusa Koberta (Lubera AG), Thomasa Hungerbühlera (Obstbau) i Lehnera Beat’a (Baumschulen), i ma na celu upowszechnianie oraz sprzedaż nowych odmian i gatunków sadowniczych, szczególnie odmian jabłoni o owocach o czerwonym miąższu.

Fot. 1. Stoisko Fruture GmbH

Owoce odmiany Redlove®, jak podaje hodowca, charakteryzują się delikatnym smakiem z lekką nutą leśnych jagód. Wyróżniają się też zwiększoną zawartością przeciwutleniaczy (substancje roślinne, które wspierają naturalne mechanizmy obronne komórek człowieka).

Obecnie w sprzedaży znajduje się kilka klonów odmiany Redlove®, m.in. Redlove® ‘Era’, Redlove® ‘Circe’, Redlove® ‘Sirena’, Redlove® ‘Odysso’ i Redlove® ‘Calypso’, Redlove® 119/06 (fot. 2). W zależności od klonu, ich owoce dojrzewają od początku sierpnia do końca września.

Fot. 2. Redlove® 199/06

Są one zarówno atrakcyjnym owocem deserowym, jak i przydatnym do podania po przetworzeniu – m.in. w postaci naturalnej różowej galaretki, różowego soku, dodatku do sałatek czy przygotowania różowej szarlotki. Ich promocji na stoisku Fruture GmbH towarzyszyły m.in. takie hasła, jak: „Wszystko, czego potrzebujesz, to… Redlove®”, „Redlove®… więcej niż jabłka!”.

Podczas targów odmiany o czerwono miąższowych jabłkach oferowała także szkółka Gruber Genetti Andreas (fot. 3) z Włoch (z prowincji Werona), która posiada licencje na rozmnażanie i sprzedaż Redlove® (fot. 4). Szkółka ta należy do Konsorcjum Szkółkarzy z Południowego Tyrolu. Na powierzchni około 100 ha produkuje rocznie około 1,2 mln drzewek owocowych. Licencje na sprzedaż i rozmnażanie Redlove® ma też belgijska szkółka Johana Nicolai (fot. 5). Oferuje ona m.in. drzewka Redlove® 107/06 (‘Calypso’), Redlove® 26/05 (‘Era’), Redlove® 06/05 (‘Sirena’), Redlove® 119/06.

Fot. 3. Stoisko włoskiej szkółki Gruber Genetti Andreas

Fot. 4. Jabłka Redlove® są atrakcyjnym owocem deserowym

Fot. 5. Drzewka Redlove® oferuje m.in. belgijska szkółka Johana Nicolai

Nowa linia
Hodowlę nowych odmian jabłoni o owocach o czerwonym miąższu, a także innych odmian, w tym odpornych na parcha jabłoni, prowadzą też szkółki francuskie. Wiele z nich należy do stowarzyszenia IFORED powstałego we Francji w październiku ub.r. Efekty prac można było zobaczyć m.in. na stoisku szkółki Escande, gdzie prezentowano owoce dwóch krzyżówek pod numerami hodowlanymi – RS-1 i RM-1 (fot. 6). Niestety znajdują się one jeszcze w fazie badań i nie są dostępne w sprzedaży komercyjnej.

Fot. 6. Na stoisku szkółki Escande prezentowano wyniki badań nad nową linią odmian o owocach o czerwonym miąższu – RS -1…

… i RM -1

Jabłka o czerwonym miąższu są atrakcyjne nie tylko ze względu na wygląd, lecz także na ich właściwości prozdrowotne. Zawierają bowiem 30–40-krotnie więcej antocyjanów niż jabłka o jasnym miąższu, co podkreślano na promujących je stoiskach. Taka strategia ich upowszechniania doskonale wpisuje się w prowadzone obecnie kampanie promujące zdrowy tryb życia i zachęcające konsumentów do wzbogacenia codziennej diety w żywność zawierającą m.in. przeciwutleniacze.

Monika Strużyk
Fot. M. Strużyk

Artykuł pochodzi z numeru 2/2013 MPS „Sad”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMniej gruszek z Belgii, ale więcej z Chin
Następny artykułProtesty przeciwko wykupywaniu ziemi przez cudzoziemców

5 KOMENTARZE

  1. Wiele osób jest zainteresowanych zakupem sadzonek jabłoni o owocach z czerwonym miąszem, ja też – czy tu nikt nie umie czytać tego co piszemy i piepszy różne farmazony na nie ten temat??? Gdzie je można kupić i jak to zrobić..??

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.