Stowarzyszenie Integrowanej Produkcji Owoców „Podkarpacie” oraz firma ProCam organizują dla wszystkich zainteresowanych nowoczesną produkcją sadowniczą seminarium, które odbędzie się 20 lutego w Szczyrzycu (sala restauracji „Marysia”). Przymiotnik „nowoczesna” jest jak najbardziej na miejscu – metody, jakimi od dziewiętnastu lat („Podkarpacie” zawiązano w 1995 r.) posługują się sadownicy Stowarzyszenia stają się obowiązującą normą.
Jak już wielokrotnie pisaliśmy – nie tylko na naszym portalu – wszystkich rolników w Unii Europejskiej obowiązuje od 1 stycznia br. prowadzenie upraw zgodnie z programami integrowanej ochrony. Natomiast szerszej pojęta integrowana produkcja – w praktyce zbieżna co do wymagań z integrowaną ochroną jest dobrowolnie przyjętym reżimem produkcyjnym (różnica: otrzymywanie certyfikatu, niewielkie graniczenia w dostępności preparatów chemicznych). O szczegółach i różnicach kryjących się za obu terminami będzie sporo podczas otwartego dla wszystkich chętnych seminarium.
Z zagadnień technologicznych organizatorzy zaproponowali przyjrzenie się problemom przechowalniczym – gościem spotkania będzie dr Jan Błaszczyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który omówi kłopoty występujące podczas przechowywania jabłek. Przed nowym sezonem przyda się odnowienie stanu wiedzy o dostępnych na rynku produktach – środkach ochrony roślin (zmiany w programie ochrony sadów omówi mgr Agnieszka Chmura z SZD Brzezna) czy nawozach (swoje oferty przedstawią ProCam i Bio Compex).
pg
Zobacz program Seminarium Sadowniczego „Integrowana ochrona w kontekście Integrowanej Produkcji”