Rolnicy protestowali na drodze nr 10 w Zachodniopomorskiem

Kilkadziesiąt ciągników rolniczych przez kilka godzin utrudniało we wtorek ruch na drodze krajowej numer 10 między miejscowością Krąpiel i Wapnica (Zachodniopomorskie). Rolnicy protestowali w ten sposób przeciwko nieprawidłowościom w sprzedaży ziemi rolnej.

Protestujący twierdzą, że ziemia przeznaczona na powiększenie gospodarstw rodzinnych trafia do zagranicznych koncernów za pośrednictwem osób podstawionych.

Przewodniczący protestujących rolników Edward Kosmal powiedział, że rolnicy zjechali wieczorem po kilku godzinach z drogi krajowej i zakończyli protest w miejscowości Krąpiel.

Jak mówił rzecznik prasowy zachodniopomorskiej policji podkomisarz Przemysław Kimon, ciągniki po południu wyruszyły z miejscowości Krąpiel i dojechały do Wapnicy, gdzie zawróciły. Protest nie spowodował większych utrudnień w ruchu – ocenił. Ciągniki poruszały się wolno w kolumnach liczących po kilka maszyn; kolumny były oddalone od siebie o około 150-200 metrów.

Kosmal zapowiedział, że w środę przed południem ciągniki także pojawią się na drodze krajowej nr 10. Wcześniej mówił też, że pod koniec lutego lub na początku marca br. odbędzie się ogólnopolska akcja protestacyjna, w której wezmą udział rolnicy i NSZZ „Solidarność”.

Rolnicy w poniedziałek zdecydowali, że zaostrzą protest i wyjadą na drogę krajową. Tłumaczyli, że protest jest odpowiedzią na brak dialogu z ministrem rolnictwa Stanisławem Kalembą. Od kilku tygodni rolnicy bezskutecznie domagają się spotkania z Kalembą i rozmów o ich postulatach.Na ulicach w pobliżu gmachu urzędu wojewódzkiego w Szczecinie od 14 stycznia stoi blisko 40 ciągników. Przy maszynach ustawiono przyczepę kempingową i koksownik; przez całą dobę ciągników pilnuje na zmianę kilku rolników.

Zdaniem protestujących porozumienia mające rozwiązać problemy w obrocie ziemią, podpisane w styczniu 2013 r. przez komitet protestacyjny, ministra rolnictwa i prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, nie są realizowane. Jak podkreślają, zapoczątkowany wtedy dialog strony rządowej z rolnikami został przerwany.

Na początku stycznia 2013 r. prezes Agencji Nieruchomości Rolnych zmienił przepisy dotyczące obrotu ziemią z zasobów Agencji, realizując ustalenia przyjęte między ministrem rolnictwa, kierownictwem ANR a protestującymi. Zmiany miały na celu uspołecznienie trybu rozdysponowania gruntów rolnych na przetargach ograniczonych oraz uszczelnienie systemu sprzedaży ziemi. Skorzystać mieli na nich rolnicy indywidualni, którzy chcą powiększyć gospodarstwa rodzinne.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułTSW – targi dla producentów owoców i warzyw
Następny artykułW PROW większe wsparcie dla małych gospodarstw rodzinnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.