Blok wykładów poświęconych winogrodnictwu dawniej i dziś na Sandomierszczyźnie otwarło wystąpienie Haliny Sadeckiej z Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu. Prelegentka przedstawiła program „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością” współfinansowany przez Szwajcarię. W ramach programu realizowane są projekty edukacyjne, można również uzyskać fundusze na rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Program ma za zadanie również propagowanie przetwórstwa tradycyjnego i sprzedaży bezpośredniej; planowane jest wytyczenie szlaku gospodarstw wytwarzających produkty tradycyjne oraz wydanie książki kucharskiej z takimi produktami. Projekt „Powrót do tradycji winiarskich ziemi sandomierskiej” realizowany jest ze środków przedstawianego przez prelegentkę programu.
Omówił go dr Janusz Suszyna, który nawiązał krótko do historii, przypominając, że pierwsze krzewy winorośli w 1226 roku posadzili przybyli właśnie do Sandomierza dominikanie. Wino udawało się nadzwyczaj dobrze aż do XVI w., kiedy to ochłodzenie klimatu przerwało tradycje winiarskie regionu. Program omawiany przez dr Suszynę jest jedną z prób ponownego rozpropagowania winogrodnictwa w regionie – miał on za zadanie założenie winnicy na sandomierskim wzgórzu Św. Jakuba, w miejscu, gdzie przed wiekami zakonnicy z powodzeniem sadzili winorośl i uzyskiwali z niej znane nie tylko w regionie wino.
Halina Sadecka
Dr Janusz Suszyna
Jak powiedział prelegent, pierwsze prace w winnicy na wzgórzu Św. Jakuba wykonane zostały 8 maja 2012 roku. W kolejnym roku w ramach projektu przeprowadzono szkolenia i pokazy, jak podkreślił Suszyna, dla trzech różnych grup słuchaczy – dla młodzieży i studentów, producentów i pasjonatów oraz dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uczestnicy szkoleń brali udział w pracach pielęgnacyjnych w winnicy oraz w pokazach nastawu wina, co było możliwe, ponieważ rok 2013 był pierwszym rokiem, w którym były zbiory. Jak opowiadał Suszyna, nastaw wina wykonano trochę za wcześnie, zaś szczep 'Seyve Villard' wybrano dlatego że… owoce smaczniejszych odmian zostały przez kursantów… zjedzone.
Suszyna zaprezentował również butelki tego pierwszego od XVI w. wina z Winnicy Św. Jakuba. – W tym roku nie staniemy z tym winem do konkursów, ale zważywszy na termin zbioru oraz odmianę winogron, wino udało się doskonale – stwierdził prelegent. I wręczył, wraz z opatem klasztoru dominikanów, pierwsze jego butelki samorzadowcom. Wino dostali: burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski (który uczestniczył w sadzeniu pierwszych sadzonek), wicestarosta Wojciech Dzieciuch oraz Jan Statuch, przedsiębiorca i działacz społeczny, propagujacy transplantologię. – Mam nadzieję, że z winem w naszym regionie będzie tak jak z jabłkiem. W tej chwili mamy 5 winnic na 10 hektarach, oby udało się ich założyć jeszcze więcej – wyraził przy tej przy tej okazji nadzieję Wojciech Dzieciuch.
Burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski oraz przeor klasztoru Dominikanów, o. Wojciech Krok
Wojciech Dzieciuch
Jan Statuch
Dr Suszyna poinformował również, że w sobotę 22 marca w Winnicy Świętego Jakuba przeprowadzony zostanie pokaz cięcia zimowego winorośli. Początek godz. 15.00
Wykłady trwają.
Oragnizatorzy Spotkania na dzisiaj zaplanowali również pokaz cięcia jabłoni, przeprowadzi go w Dębianach w sadzie Czesława Florkiewicza dr Gerhard Baab, niemiecki doradca sadowniczy, gość specjalny tegorocznych Spotkań. Początek godz. 12.30.
mp, fot. P. Grel