Polsce potrzebna jest strategia wykorzystania osadów ściekowych

W Polsce powinna powstać spójna strategia gospodarowania osadami ściekowymi, tak aby osady były lepiej wykorzystywane m.in. w rolnictwie czy w energetyce - ocenił przewodniczący rady Izby Gospodarczej WodociągiPolskie (IGWP) Tadeusz Rzepecki.
 
W Polsce rocznie powstaje ponad 700 tys. ton osadów ściekowych. Podstawowym sposobem ich zagospodarowania w naszym kraju jest wykorzystanie ich w rolnictwie i jako nawozu np. dla roślin przeznaczonych do produkcji kompostu. Osady takie muszą być jednak wcześniej poddane specjalnej obróbce, eliminującej zagrożenia chorobotwórcze. Pozostałości po oczyszczeniu ścieków służą także jako materiał do rekultywacji zdegradowanych terenów. Tylko kilkanaście proc. osadów jest spalanych, a – według szacunków Izby – nawet 30 proc. może być składowanych.
Izba szacuje, że za sześć lat w Polsce może już powstawać ponad milion ton osadów ściekowych rocznie, które trzeba będzie odpowiednio zagospodarować. Przedstawiciel Izby dodał, że osad ściekowy uzyskując status biomasy mógłby być szerzej wykorzystywany, jako odnawialne źródło energii. Podczas fermentacji beztlenowej z osadów powstaje biogaz, który można wykorzystać do celów grzewczych, do napędzania silników gazowych i produkcji energii elektrycznej.
 
Za: money.pl
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMinister rolnictwa Niemiec otworzył w Berlinie targi Grüne Woche
Następny artykułZima-niezima?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.