Nadszedł czas, aby rolnictwo stało się centralnym tematem rozmów w sprawie klimatu w ramach ONZ – nawołuje Anette Engelund Friis, ekspert do spraw klimatu w World Farmers Organization i dodaje, że świat potrzebuje spójnego podejścia do rolnictwa.
Negocjatorzy uczestniczący w Global Landscapes Forum (GLF), które odbędzie się 16 i 17 listopada w Warszawie, mają nadzieję, że uda im się zrobić krok naprzód w trudnych rozmowach, jakie toczą się obecnie nad międzynarodowym porozumieniem w sprawie zarządzania zmianami klimatu.
GLF – organizowane równocześnie z 19. Konferencją Stron (COP19) Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCC) – postuluje podejście „krajobrazowe” do rozwiązania najważniejszego dylematu, jaki stoi dziś przed ludzkością: czy do 2050 r. będziemy w stanie produkować żywność dla 9 miliardów ludzi bez niszczenia lasów i przyspieszania zmian klimatu?
Podejście krajobrazowe promuje idee i narzędzia, dzięki którym da się pogodzić rozwój rolnictwa z ochroną środowiska oraz walką z ubóstwem. Podejście krajobrazowe chce wypracować takie rozwiązania, aby łączyć cele społeczne i ekonomiczne rozwoju rolnictwa z ochroną środowiska.
Tony La Viña, ekspert do spraw leśnictwa i negocjator ONZ z ramienia Filipin, sądzi, że sprowadzenie roli drzew jedynie do wiązania dwutlenku węgla nie jest rozwiązaniem: – Postrzeganie lasów wyłącznie przez pryzmat ich zdolności do absorpcji dwutlenku węgla może być korzystne w kontekście zmian klimatu, lecz jest w rzeczywistości szkodliwe z punktu widzenia społeczności, lasów i bioróżnorodności.
Lasy i drzewa to ważny element zdrowego ekosystemu, od którego zależy produkcja rolna – dostarczają one około 75% światowych zasobów wody zdatnej do użytku. Jednak w związku z bieżącymi trendami demograficznymi lasy stają się coraz bardziej zagrożone.
Szacuje się, że w 2050 r. populacja świata osiągnie poziom 9 miliardów i spowoduje wzrost już i tak wysokiego wskaźnika zmniejszającej się powierzchni lasów w regionach tropikalnych, co z kolei zwiększy zagrożenia zdrowotne i przyspieszy zmiany klimatu. Działalność wykorzystująca grunty odpowiada za jedną trzecią światowych emisji gazów cieplarnianych. Anette Engelund Friis uważa, że samo rolnictwo powoduje około 10–15% emisji gazów cieplarnianych.
W Global Landscapes Forum ma wziąć udział ponad 350 negocjatorów ONZ do spraw klimatu. Forum będzie miejscem wymiany pomysłów dla ponad 1000 osób zajmujących się leśnictwem, rolnictwem i innymi sektorami wykorzystującymi grunty.
pg