GUS ocenił stan upraw ogrodniczych wiosną 2013

Główny Urząd Statystyczny opublikował w dniu 29 maja najnowszy raport dotyczący „Wiosennej oceny stanu upraw rolnych i ogrodniczych w 2013 roku”. Wynika z niego, iż przedłużająca się zima spowodowała znaczne opóźnienie wegetacji drzew i krzewów owocowych oraz siewów warzyw gruntowych, jednak kwitnienie roślin sadowniczych oraz wschody roślin warzywniczych przebiegały na ogół w sprzyjających warunkach. W bieżącym roku nie zanotowano wiosennych przymrozków.
Przezimowanie roślin sadowniczych w okresie zimy 2012/2013 było na ogół dobre. W skali całego kraju nie zaobserwowano znaczących strat mrozowych w sadach. Uszkodzenia mrozowe zanotowano jedynie na niektórych niżej położonych plantacjach oraz w młodych nasadzeniach i
gatunkach wrażliwych na mróz, takich jak: brzoskwinie, nektaryny, morele i czereśnie. Plantacje truskawek przezimowały w większości dobrze, jedynie na młodszych plantacjach wystąpiły niewielkie uszkodzenia. Silne mrozy występowały zwykle jednocześnie z grubą pokrywą śnieżną, co chroniło rośliny przed przemarznięciem. Gruba okrywa śnieżna szczególnie korzystnie wpłynęła na przezimowanie
plantacji truskawek. Przedłużająca się zima spowodowała natomiast znaczne opóźnienie wegetacji drzew i krzewów owocowych. Chociaż kwitnienie drzew owocowych było opóźnione i dla wielu gatunków wystąpiło równocześnie, to na ogół przebiegało w sprzyjających, stabilnych warunkach pogodowych.
Ze względu na przedłużającą się zimę i zalegającą jeszcze w początku kwietnia pokrywę śnieżną, nie można było w terminie rozpocząć prac polowych i siewów warzyw do gruntu. Do opóźnienia prac polowych przyczyniły się w dalszej kolejności duże ilości wody z topniejącego śniegu, które spowodowały nadmiar wilgoci w glebie, a nawet podtopienia pól, uniemożliwiając prowadzenie jakichkolwiek prac. W związku z tym siewy warzyw gruntowych na przeważającym obszarze kraju rozpoczęły się znacznie później niż w latach przeciętnych. Znaczne opóźnienie spowodowało konieczność rezygnacji z uprawy części wczesnych odmian warzyw. Chociaż przyroda szybko nadrabia straty, a opóźnienia w wegetacji warzyw znacznie zmniejszyły się, jednak zbiory warzyw gruntowych w bieżącym sezonie z pewnością będą opóźnione.
Za: FAMMU/FAPA
pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPomidory zaprezentowane przez firmę Clause
Następny artykułKwietniowe zapasy na rynku UE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.