Łąckie sady zakwitły punktualnie - przed 53. Świętem Kwitnącej Jabłoni trwającym od ubiegłego piątku, 10 maja. W sobotę 11 maja miejscowi producenci owoców i organizatorzy producji spotkali się na tradycyjnej konferencji sadowniczej.
Wśród gości tegorocznej konferencji były dwie posłanki – Dorota Niedziela i Anna Paluch. Pierwsza z wymienionych jest przewodniczącą podkomisji Komisji Rolnictwa ds. zmian legislacyjnych dotyczących sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych. Prace tego gremium maja usunąć choćby niektóre zawiłości czy absurdy prawne – na przykład kapusta kiszona jest uznawana za produkt nieprzetworzony i może byc przez rolnika sprzedawana w gospodarstwie, ale kapusta szatkowana to już produkt przetworzony i rolnik sprzedawaać jej nie może. Chyba, że jako przedsiębiorca… Oczywiście nie kapusta ale śliwowica bardziej interesowały słuchaczy – podkomisja pani poseł pracuje i nad tym zagadnieniem. Jednak napisanie, że w dającej się określić perspektywie ten wyrób tradycyjny (a taki status ma) będzie mógł być legalnie produkowany – byłoby przedwczesne.
Posłanka Anna Paluch zrelacjonowała losy interpelacji poselskiej w sprawie wniosku Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej Ziemi Sądeckiej o dofinansowanie ze środkó unijnych budowy w Łącku spółdzielczej przechowalni owoców. Interpretacja urzędników Rzeczpospolitej uniemożliwiała spółdzielcom dostęp do środkó pomocowych taki, jaki mają inne instytucje producentów – grupy zarejestrowane jako spółki czy spółdzielnie. Z relacji pani poseł wynika, że ministerstwo rolnictwa dochodzi do wniosku, że jednak i taka wiekowa (ponad stuletnia) spółdzielnia ogrodników też powinna mieć dostęp do środków rozdzielanych przez ARiMR.