Tradycyjnie podczas festynu wybrano i uhonorowano tytułem „Pary Cesarskiej” lokalnych liderów w produkcji czosnku. W tym roku zostali nimi: Danuta Podsiadło z Muniakowic (prowadząca 1-hektarową plantację tego warzywa) i Artur Michalski z Wierzbicy (2 ha). Gmina Radziemice jest jednym z największych zagłębi produkcyjnych czosnku w Polsce. Uprawa tego warzywa stała się już tradycją regionu i obecnie zajmuje powierzchnię około 1000 ha – informował wójt gminy Radziemice Tomasz Wilk.
Spotkanie było okazją do zaprezentowania znanych i sprawdzonych, a także najnowszych odmian tego warzywa. Hodowlaną ofertę przedstawiły dwie firmy, których materiał jest najczęściej wykorzystywany do nasadzeń przez lokalnych ogrodników – Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Polan oraz hiszpański koncern Planasa. W doborze tych firm można było znaleźć odmiany jare i ozime.
Hodowcy z Krakowa prezentowali znane i cenione przez producentów odmiany. Jak informował Łukasz Knafel z firmy KHNO Polan, dużą popularnością wśród ogrodników cieszy się wczesna odmiana Harnaś (fot. 1). Tworzy ona główki o masie 60–80 g, okryte fioletową łuską zewnętrzną, składające się z 8–13 ząbków. Są one polecane zarówno do zaopatrzenia przemysłu przetwórczego i farmaceutycznego, jak również do sprzedaży na rynku warzyw świeżych. Odmiana jest plenna, z 1 ha można uzyskać plon rzędu 7–10 ton.
Propozycją o nieco późniejszym okresie dojrzewania, cenioną za długą przydatność do spożycia jest Arkus o główkach 50–60-g, okrytych białofioletową łuską i zawierających 4–7 ząbków. Interesującą odmianą jest także Mega tworząca duże, ale nieliczne w główce, ząbki. Jest ona rekomendowana szczególnie do wykorzystania w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym oraz do bezpośredniego spożycia. Wyjątkowo aromatyczne ząbki o wyrazistym i ostrym smaku cechuje bowiem wysoka zawartość substancji czynnych, w 100 g suchej masy znajduje się m.in.: l 0,56 g olejku; l 2,24 g alliny aktywnej; l 2,10 g allicyny.
Wśród kreacji hodowlanych o białych łuskach okrywających zaprezentowano m.in. odmianę Ornak (fot. 2), cenioną przez producentów przede wszystkim za duże główki, których masa osiąga 60–100 g. Jak przekazał Ł. Knafel, w przypadku uprawy odmian ozimych najlepszym terminem sadzenia jest połowa października. – Do prawidłowego przezimowania wskazane jest umieszczenie materiału nasadzeniowego na optymalnej głębokości w glebie, tj. 5–6 cm, w rzędach oddalonych od siebie o 30–40 cm – radził hodowca z firmy KHNO Polan.
Fot. 2. Odmiana Ornak charakteryzuje się ząbkami o łagodnym smaku
Na stoisku firmy Polger, wyłącznego dystrybutora przedsiębiorstwa hodowlano-nasiennego Planasa można było obejrzeć cztery odmiany czosnku. Jak informował Tomasz Wesołowski, reprezentujący tego hodowcę na terenie Polski oraz Europy Wschodniej, z najwcześniejszych kreacji warto zwrócić uwagę na Garpek (fot. 3). Jej rośliny wytwarzają duże, wyrównane główki o wysokiej jakości, bez tendencji do tworzenia tzw. ząbków peryferyjnych. Są one okryte białą łuską z jasnofioletowymi pasemkami. Ząbki mają promienisty kształt. – Zalecamy sadzenie tej odmiany od września do października na głębokość 2–4 cm. Ponadto należy pamiętać, aby dwa tygodnie przed planowanym zbiorem usunąć pęd kwiatostanowy – instruował T. Wesołowski.
Fot. 3. Główki odmiany Garpek są jednorodne i bardzo duże
[NEW_PAGE]
Kolejne zaprezentowane propozycje – Garcua (fot. 4) i Gardacho są rekomendowane do uprawy rozpoczynającej się w październiku i listopadzie. Pierwsza z nich tworzy duże, owalne główki z dobrze wykształconymi ząbkami o kulistym kształcie. Hodowca zaleca uprawę czosnku tej odmiany na glebach ilastych lub lekko gliniastych z umiarkowaną zawartością wapnia i wysokim poziomem potasu.
Gardacho (fot. 5) wyróżnia się natomiast dużą plennością. Główki tej odmiany osiągają znaczne rozmiary, a rośliny o lekko wzniesionym pokroju mają silny wigor. Ponadto w fazie dojrzałości fizjologicznej główek nie mają tendencji do wybijania w pęd kwiatostanowy.
Fot. 5. Plenna i wcześnie dojrzewająca odmiana Gardacho
Ostatnią przedstawioną przez firmę Planasa propozycją była odmiana Gardos (fot. 6). Jak przekazał T. Wesołowski, jej rośliny cechują się dużą siłą wzrostu, mają wzniesiony pokrój i intensywny, zielony kolor. Ząbki wyróżniają się aromatem i smakiem. Możliwe jest ich sadzenie w dwóch terminach: jesienią w listopadzie bądź wczesną wiosną – od lutego do marca.
Fot. 6. Zbiór odmiany Gardos odbywa się w czerwcu i lipcu.
Anna Wilczyńska
Fot. 1-6 A. Wilczyńska