Powstanie Izba Gospodarcza Żywności Naturalnej

Podjęto starania w celu utworzenia w woj. pomorskim Regionalnej Izby Gospodarczej Żywności Naturalnej i Tradycyjnej. Inicjatorami powołania organizacji są urząd marszałkowski województwa pomorskiego i Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku.

Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (PODR) w Gdańsku, Aleksander Mach powiedział, że celem organizacji będzie wsparcie producentów żywności naturalnej, tradycyjnej i produkowanej w ramach systemów jakości.
 
Przyznał, że rozmowy na ten temat trwają od kilku lat a obecne starania to już druga próba utworzenia izby. Do jej powołania potrzeba co najmniej 50 producentów. Idea utworzenia izby jest propagowana podczas szkoleń nt. produkcji i sprzedaży spożywczych produktów lokalnych i regionalnych. W szkoleniach organizowanych w każdym z szesnastu powiatów regionu łącznie ma uczestniczyć ponad 300 osób z woj. pomorskiego.
 
Mach uważa, że „zawiązanie izby, która skupiałaby wszystkich producentów żywności naturalnej i tradycyjnej mogłoby pomóc w rozwiązaniu wielu problemów, których nie jest w stanie załatwić pojedynczy producent”. – Trzeba wzmocnić tych producentów w ich działaniach, pomóc im stworzyć Izbę Rolniczą, bo to pomoże tym ludziom formułować postulaty, które mogą składać np. do ministerstwa – wyjaśnił.
 
– Dziś głosy pojedynczych, malutkich gospodarstw tak naprawdę nic nie znaczą, a należąc do Izby mogliby uczestniczyć w przygotowywaniu konkretnych ustaw, bo ich postulaty mogłyby być poważniej traktowane – dodał. Jego zdaniem utworzenie niezależnego samorządu gospodarczego zrzeszającego producentów mogłoby dać też możliwość zdobywania wsparcia finansowego z Unii Europejskiej na rzecz sektora drobnej wytwórczości i przedsiębiorczości.
 
Mach ocenił, że na rynku jest miejsce dla lokalnych produktów, bo „ludzie są coraz bardziej zainteresowani zdrową żywnością, jest moda na zdrowie, omijanie chemii, dobre nawyki żywieniowe”.
 
PODR w Gdańsku szacuje, że w województwie jest ok. 800 producentów żywności lokalnej i tradycyjnej. Działa też ok. 600 gospodarstw ekologicznych. Ocenia się, że zwiększa się zainteresowanie rolników przejściem na ekologiczny sposób prowadzenia gospodarstwa.
 
Edyta Klasa z urzędu marszałkowskiego poinformowała, że dzięki powołaniu Izby możliwe byłoby utworzenie w Gdańsku stałego punktu sprzedaży żywności lokalnej. Rozważane jest utworzenie takiego punktu w Garnizonie Kultury, czyli w kompleksie powstającym na terenie b. jednostki wojskowej przy ul. Słowackiego we Wrzeszczu. Nie ma wątpliwości, że Izba przyczyniłaby się do komercjalizacji tej żywności.
 
Poinformowała, że do powołania Izby potrzeba co najmniej 50 producentów, firm wytwarzających lokalną żywność tradycyjną lub w ramach systemów jakości.
 
Województwo pomorskie pod względem liczby zarejestrowanych produktów regionalnych jest na pierwszym miejscu w kraju; ma ich łącznie 135. W całym kraju na listę wpisanych jest 1037 produktów. Tylko w ubiegłym roku na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Pomorskiego wpisanych zostało 7 produktów i potraw, m.in. breja (kawa po kaszubsku) i jabłko czernińskie. Jeden produkt – chleb z Piesna został wpisany na listę już w 2013 roku.
 
Województwo pomorskie od października 2008 roku należy też do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Do Sieci należy 39 podmiotów, m.in. producentów, przetwórców żywności, restauratorów oraz właścicieli sklepów i gospodarstw agroturystycznych.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWypuszczą 150 zajęcy
Następny artykułNIK: KRUS sprawdza ubezpieczonych sporadycznie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.