– Konferencja choć z nazwy jest lubelska, to zawsze gromadzi pszczelarzy z całej Polski. Jest adresowana do tych, którzy pszczelarstwem zajmują się zawodowo i profesjonalnie – powiedział Cezary Kruk z Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli (Lubelskie), który jest współorganizatorem konferencji
Obrady rozpoczną się piątek i potrwają trzy dni. W programie konferencji dominuje tematyka związana z hodowlą pszczół i utrzymaniem pasiek. Wykłady dotyczyć będą m.in. żywienia pszczół, rozwijania i modelowania struktur rodziny pszczelej, hodowli matek pszczelich, nowoczesnych narzędzi ich unasienniania. Będą też prelekcje dotyczące transportu pszczół, uprawy roślin miododajnych, a nawet motywów pszczelarskich z Biblii.
Na konferencji swoimi doświadczeniami w prowadzeniu i utrzymaniu pasieki dzielić się będą pszczelarze z różnych regionów Polski, m.in. Podlasia, Mazowsza, Kurpiowszczyzny. Uczestnicy konferencji będą mieli też możliwość wysłuchania wykładów o organizacji, technologiach i metodach stosowanych w pszczelarstwie na Ukrainie, na Litwie, w Niemczech, Japonii i Nowej Zelandii.
Jak podkreśla Kruk, konferencja organizowana jest raz do roku i przyciąga coraz więcej uczestników. W pierwszej edycji, cztery lata temu, uczestniczyło ok. 200 osób, a w ubiegłorocznej już 400. W tegorocznej edycji konferencji swój udział zgłosiło już 250 osób, a jak spodziewają się organizatorzy co najmniej drugie tyle jeszcze się zgłosi.
Zdaniem Kruka do popularności tych spotkań wśród pszczelarzy przyczynia się to, że podczas konferencji uzyskują wiele praktycznych informacji. – Ważne dla nich jest też to, że otrzymują w formie książki materiały z konferencji, do których potem mogą wrócić – zaznaczył.
Obrady i dyskusje IV Lubelskiej Konferencji Pszczelarskiej odbywać się będą w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Pszczelarskiego w Pszczelej Woli na Lubelszczyźnie.
Źródło: