Cydr – trend czy niszowy polski produkt?

O szansach i zagrożeniach dla rodzimych trunków typu cydry i perry rozmawiano na konferencji prasowej „Czy jest szansa na polski cydr?”, która odbyła się 28 stycznia 2013 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. Organizatorem konferencji był Związek Sadowników PR i Polska Rada Winiarstwa. Istotnym kontekstem dla tych rozważań są najnowsze, korzystne rozwiązania prawne.
Te, które obecnie w Polsce powinny sprzyjać produkcji cydrów na skalę przemysłową to między innymi: 
•obowiązująca ustawa winiarska z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina – umożliwia ona sadownikom i właścicielom gospodarstw rolnych wyrób i rozlew z przeznaczeniem do obrotu 10 000 l cydru lub perry rocznie, oraz 5 000 l wina owocowego markowego oraz pozwala przeznaczyć na cydr lub perry limit niewykorzystany na produkcję wina owocowego markowego;
•najnowszy zapis w ustawie okołobudżetowej (ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej), przypisujący niskoalkoholowym napojom fermentowanym typu cydr i perry o zawartości alkoholu nie przekraczającej 5% objętości odrębną stawkę akcyzową wynoszącą 97 zł/hl.
 
– Zakładając, że produkcja cydru w Polsce może stanowić 2% rynku piwa, udałoby się zagospodarować 100 tys. ton jabłek – powiedział Mirosław Maliszewski, Prezes Związku Sadowników PR. – Producenci owoców mieli utrudnioną możliwość wytwarzania cydru we własnym zakresie, ale w ustawie o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich zostały dokonane istotne zmiany upraszczające ten proces (np. mali wytwórcy są zwolnieni z obowiązku posiadania np. planu zakładu obejmującego pomieszczenia produkcyjne z zaznaczeniem dróg przemieszczania surowców produktów gotowych) – dodał Kazimierz Żmuda, Z-ca Dyrektora Departamentu Rynków Rolnych.
 
Korzyści z uruchomienia produkcji cydrów w Polce: 
  • może  stać się punktem zwrotnym dla branży winiarstwa owocowego,
  • może być szansą do zagospodarowania mocy produkcyjnych, 
  • to droga do zagospodarowania ok. 100 000 t nadprodukcji jabłek i dodatkowy zysk dla sadowników,
  • może stać się istotnym źródłem wpływów z akcyzy dla budżetu państwa,
  • to odpowiedź na potrzeby konsumentów: innowacyjnego, smacznego i niskoalkoholowego napoju,
  • zmiana struktury spożycia napojów alkoholowych na korzyść niskoalkoholowych.
KR

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMieszanie środków i redukcje dawek
Następny artykułPory po belgijsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.