W Polsce jest tylko 28 biogazowni

Niska świadomość społeczna, problem z pozyskiwaniem funduszy na inwestycje, ale także sąsiedzka zawiść powodują, że liczba biogazowni w Polsce wciąż jest niska - uważają eksperci.

Ich zdaniem rozwój takich instalacji w Polsce może zahamować nowy projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii. Liczba rolniczych biogazowni w Polsce nie przekracza trzydziestu, według ekspertów w Polsce mogłoby ich istnieć nawet kilka tysięcy.
 
– W Niemczech funkcjonuje ok. 6 tys. biogazowni, które wytwarzają rocznie 3 mld m sześc. gazu – to tyle, ile wydobywa PGNiG z naszych złóż. W Polsce produkcja jest tysiące razy mniejsza. Nie widzę powodu, dla którego nie mielibyśmy mieć przynajmniej połowy tego potencjału – powiedział wiceprezes zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej Tomasz Podgajniak. – Gdyby w Polsce zostały ustanowione stabilne ramy prawne, to może to być bardzo dynamicznie rozwijający się i intrygujący wręcz sektor gospodarki, bo zapewniający bezpieczeństwo energetyczne, wykorzystujący odpady powstałe w produkcji rolnej, oraz generujący dodatkowe przychody dla rolników. Warto też podkreślić, że praktycznie wszystkie elementy niezbędne do skonstruowania biogazowni możemy produkować w Polsce – dodał.
 
Jego zdaniem istotnym problemem jest wciąż bardzo niska świadomość społeczna dotycząca odnawialnych źródeł energii. Jak stwierdził, Polacy kojarzą je przede wszystkim z rzekomą szkodliwością wiatraków i rzekomym odorem, jaki towarzyszy biogazowniom. Powszechnej w tym względzie niewiedzy często towarzyszy indywidualna zawiść, podgrzewająca nastroje. – Mieszkańcy wsi, w których mają powstać biogazownie często ulegają manipulacjom. Widzimy w różnych procesach inwestycyjnych sporo zawiści, sporo obstrukcji i niezrozumienia całego procesu technologicznego. Największą obawą jest, że będzie śmierdziało. Tymczasem by proces fermentacyjny miał sens musi przebiegać w warunkach hermetycznych. Obawy dotyczą też transportu masy surowcowej. Rzeczywiście przy dużych biogazowniach to jest kilkadziesiąt tys. ton rocznie, ale to też da się opanować – powiedział.
 
Michał Surowiec z Polskiego Stowarzyszenia Biogazu podkreślił, że istotnym problemem hamującym rozwój biogazowni jest system wsparcia. – Cały czas trwają prace nad projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Zgodnie z jego założeniami system wsparcia ma ulec drastycznej zmianie na niekorzyść dużych przedsięwzięć biogazowych. Inwestorzy czekają i przyglądają się efektom prac nad prawem, potem będą podejmować decyzje. Należy pamiętać, że to są inwestycje, przy których okres zwrotu sięga kilku – kilkunastu lat – powiedział.
 
Jak przypomniał Tomasz Podgajniak, mikrobiogazownie to inwestycja sięgająca od kilkuset tysięcy złotych do miliona złotych. Większe biogazownie kosztują kilka – kilkanaście mln zł. – Jest potrzeba stworzenia systemu tanich kredytów, niewymagających ogromnego wkładu własnego i wielkich zabezpieczeń. Ważna jest też możliwość pozyskania gwarancji odbioru energii i godziwej za nią zapłaty, możliwość produkcji w kogeneracji: nie tylko energii elektrycznej, ale także ciepła. To są uwarunkowania, które mogłyby spowodować, że rozwój tego sektora znacząco by przyśpieszył. Tymczasem w warunkach jakie są, w Polsce mamy obecnie 28 biogazowni a w Niemczech w 2010 r. powstało ich ponad 600 – stwierdził.
 
Jan Dubasiewicz reprezentujący firmę oferującą biogazownie rolnicze ocenił, że świadomość społeczna walorów tych instalacji stopniowo rośnie, jednak firmy oferujące technologie mają problem z dotarciem do potencjalnych klientów. Jego zdaniem informacje o zaletach biogazowni zbyt rzadko pojawiają się w mediach, zaś samorządy nie potrafią odpowiednio pokierować zainteresowanych takimi inwestycjami.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł9. Pielgrzymka Rolników Ekologicznych
Następny artykułChorych bocianów przybywa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.