– Powstaje zadaszony obiekt, stanowiska handlowe, nowa nawierzchnia placu, a także węzeł higieniczno-sanitarny. Handel będzie się tu odbywał w 105 boksach. Poza tym bezpośrednio przy tych stoiskach powstanie 20 miejsc parkingowych – powiedziała Koba. Dodała, że „głównym założeniem projektu jest poprawienie funkcjonalności targowiska zarówno dla klientów, jak i tych, dla których +zielony rynek+ jest miejscem pracy”.
Dotacja na przebudowę jasielskiego targowiska pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Pozostałe środki przeznaczyło miasto.
Jasło nie jest jedynym miastem, gdzie przebudowano lub trwa modernizacja targowiska. Na Podkarpaciu dofinansowanie ze środków Unii Europejskich na budowę targowisk dla rolników w 19 gminach wyniesie ponad 13 mln zł. Targowiska powstają w ramach projektu „Mój rynek”, który umożliwia powstanie targowisk we wsiach i miastach liczących do 50 tys. mieszkańców. Według projektu, targowiska muszą spełniać określone standardy: być utwardzone, oświetlone, podłączone do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Muszą także być wyposażone w zadaszone stoiska i miejsca parkingowe.
W Polsce w ramach projektu „Mój rynek” przebudowanych zostanie ponad 300 targowisk. Głównym założeniem projektu jest stworzenie warunków do sprzedaży bezpośredniej z pominięciem pośredników. Dofinansowane gmin wynosi od 50 do 75 proc. Targowiska mają powstać do końca 2013 r.
Źródło: