W gminie jest ok. 800 ha sadów śliwkowych, w których hoduje się ok. 40 gatunków tych owoców.
Sierpniowe Święto Śliwki w Szydłowie to wieloletnia tradycja, jubileuszowe obchody mają zamienić gminę w polską stolicę śliwek. – Będą śliwki świeże, przetwory śliwkowe i wykonana według starej receptury szydłowska śliwowica. Zaplanowaliśmy również pokazy starodawnego suszenia owoców „na laskach”, czyli leszczynowych kijach rozłożonych nad ziemnym paleniskiem. Tak suszona śliwka szydłowska jest wpisana do rejestru produktów rolnych objętych ochroną na obszarze Unii Europejskiej – zapowiada wójt Szydłowa Jan Klamczyński.
Święto będzie także okazją do zwiedzania Szydłowa, który ze względu na swój układ miasta – zachowany od XIV-wieku – jest nazywany polskim Carcassonne. Dla turystów otwarte będą: zespół zamkowy, mury obronne z Bramą Krakowską, fara pod wezwaniem św. Władysława i zabytkowa synagoga.
W sobotę Święto Śliwki w Szydłowie rozpocznie się o godz. 15. W niedzielę jubileuszowe obchody rozpocznie w południe uroczysta msza, wieczorem goście będą mogli uczestniczyć w koncercie muzycznym na dziedzińcu zamkowym.
Źródło: