Wiceminister Butra pogratulował Związkowi Sadowników RP i poszczególnym wystawcom bardzo dobrej prezentacji na targach, pokazującej potencjał produkcyjny i atrakcyjność polskich produktów ogrodniczych. – Wierzę, że stoisko w dalszym ciągu będzie się powiększało, tym bardziej, że jako kraj produkujący owoce i warzywa mamy naprawdę powody do satysfakcji. Polska jest piątym krajem w Unii Europejskiej pod względem produkcji ogrodniczej, po Hiszpanii, Włoszech, Francji i Niemczech, produkujemy rocznie ok. 3 mln ton owoców i ponad 5 mln ton warzyw – podkreślił Andrzej Butra i dodał: – Wypracowana przez rodzimych producentów jakość i dobra opinia o polskich towarach ogrodniczych pozwoliła na trwałe pozyskać wielu odbiorców, spośród których największy udział należy do Niemiec. Potwierdzeniem tych słów jest fakt, iż odbiorcy niemieccy kupili w ubiegłym roku polskie owoce i warzywa za kwotę 560 mln EUR, co stanowiło prawie 20% polskiego eksportu rolno-spożywczego do tego kraju.
Wiceminister zwrócił również uwagę na potrzebę tworzenia grup i organizacji producentów owoców i warzyw. Jak dotychczas wartość produktów wprowadzanych do obrotu przez grupy i organizacje stanowi blisko 20% krajowej produkcji. Dla porównania średni stopień zorganizowania rynku ogrodniczego w krajach Unii Europejskiej wynosi ok. 35%.
Organizatorem polskiego stoiska narodowego, już po raz czwarty, jest Związek Sadowników RP. Honorowy patronat nad wystawą objął minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki. Polska prezentacja stanowi od lat stały element tych targów i z roku na rok rozszerza swój udział poprzez coraz większy metraż stoiska. Całkowita powierzchnia tegorocznego stoiska wynosi 520 m², prezentują się na nim 24 firmy z województwa mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Na targach wystawia się ponadto województwo łódzkie.
Za www.minrol.gov.pl