Wiśnie i śliwy powinny lada dzień zakwitnąć. Śliwy są w fazie białego pąka, a wiśnie, w niektórych sadach – początek białego pąka. Większość odmian jabłoni znajduje się już w fazie zielonego pąka, grusze także. Na drzewach odmiany ‘Idared’ i ‘Celeste’ pąk kwiatu królewskiego jest już prawie różowy. W następnym tygodniu, gdy będzie ciepło wszystkie drzewa owocowe powinny zakwitnąć.
Choroby i szkodniki. Na drzewach odmiany ‘Idared’ znalazłam pąki porażone przez mączniaka jabłoni. Coraz bardziej aktywne są szkodniki. Mszyce są już na liściach otaczających pąki kwiatowe, a mrówki pieczołowicie je pielęgnują. Zwójkówki liściowe wyszły już z ukryć zimowych i żerują na liściach rozetkowych. Można je łatwo zlokalizować. Po podejściu do drzewa należy przyjrzeć się, czy między rozetkami nie ma pajęczyny. Jeżeli jest, to na pewno w którejś rozetce jest gąsienica zwójkówki. Najczęściej rozetka przez nią zasiedlona jest zamknięta z wyraźnymi uszkodzeniami liści. Po ich rozwinięciu widać gąsienicę.
Samice miodówki gruszowej plamistej składają jaja już na liściach. Te złożone na pędach są coraz bardziej żółte i widoczne, co świadczy o ich dojrzewaniu. Z moich obserwacji wynika, że zarówno osobników dorosłych jak i jaj jest mniej niż w poprzednim sezonie. Nadal nie znalazłam jaj przędziorka owocowca. Nie zlokalizowałam też larw tego roztocza na liściach.
Owady pożyteczne. Ochronę chemiczną przed szkodnikami należy prowadzić tak, aby nie zniszczyć owadów pożytecznych obecnych już na drzewach i czekających na kwitnienie jabłoni owadów zapylających.
Anita Łukawska