Pielnik ten jest produkowany przez firmę ESJOT z Wałcza i dostępny w dwóch wersjach: z napędem mechanicznym lub hydraulicznym. Oprócz zwalczania chwastów (wyrwane i wymieszane z glebą szybko wysychają i ulegają mineralizacji) może również służyć do spulchniania gleby oraz niszczenia skorupy glebowej w międzyrzędziach. Pielnik wyposażony jest w aktywne elementy robocze (w postaci szczotek z polipropylenu) w sekcjach roboczych i w osłony zabezpieczające rośliny przed oddziaływaniem szczotek oraz przed zasypaniem.
Do zalet pielnika należy zaliczyć możliwość ograniczenia zużycia lub nawet eliminację herbicydów oraz spulchnianie gleby (co przy zbyt wilgotnej spowoduje jej przeschnięcie, a przy suchej i zaskorupionej – lepsze podsiąkanie wody). Do obsługi pielnika o napędzie mechanicznym potrzebne są dwie osoby: kierowca ciągnika i operator maszyny. Rola operatora ogranicza się do sterowania pielnikiem na podstawie obserwacji położenia celownika nad rzędem roślin. Możliwa jest również praca bez operatora, przy czym minimalna strefa ochronna (określona szerokością osłony rzędu roślin) powinna wynosić 10 cm dla pracy ze sterowaniem i 14 cm dla pracy bez operatora.
Według producenta najlepszą skuteczność działania pielnika uzyskuje się przy stosowaniu go na młode chwasty i niezbyt przesuszoną glebę.