Nowości wśród entomofagów

W biologicznej ochronie przed wciornastkami i mączlika można wykorzystać Amblydromalus limonicus. Badania dotyczące rozwoju tego drapieżnego roztocza trwały ponad 10 lat i wykazały, że gatunek ten charakteryzuje się wysoką rozrodczością i dużą aktywnością w szerokim zakresie temperatury – od 13°C do 30°C.

A. limonicus żywi się larwami (stadium L1 i L2) oraz jajami wciornastków oraz wszystkimi stadiami larwalnymi mączlika (fot.). Gatunek ten odżywia się także przędziorkami. Roztocz ten może być wykorzystywany w uprawie ogórka, róży czy gerbery. A. limonicus  będzie dostępny w pojemnikach do rozsypywania lub wprowadzany na uprawę za pomocą dmuchawy.

Z kolei roztocz Macrocheles robustulus jest drapieżcą poczwarek wciornastków oraz jaj, larw i poczwarek ziemiórek. Może także odżywiać się jajami śmietki kapuścianej. Gatunek ten wykorzystywany jest w produkcie o nazwie Macro-Mite.

Joanna Klepacz-Baniak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOd 15 stycznia po dopłaty do materiału siewnego
Następny artykułTSW: wykłady o ochronie roślin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.