W tym roku już po raz trzeci firma Syngenta i Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bartoszewicach zaprosiły producentów ziemniaka z rejonu sieradzkiego na spotkanie ziemniaczane, którego głównym tematem była ochrona fungicydowa ziemniaka.
Ochrona plantacji przed chorobami – zwłaszcza zarazą i alternariozą ziemniaka była omawiana przez specjalistów Syngenty bardzo szczegółowo – zarówno na sali wykładowej, jaki i podczas prezentacji poletek chronionych według zaleceń tej firmy. Nie był to natomiast jedyny aspekt produkcji ziemniaków prezentowany podczas lipcowego spotkania w Kościerzynie (woj. łódzkie). Dużym zainteresowaniem cieszyły się poletka odmianowe, na których można było obejrzeć około 100 odmian ziemniaków – przede wszystkim bardzo wczesnych i wczesnych – najpopularniejszych w tym rejonie – oraz wystawa firm dostarczających środki do produkcji ziemniaków.
Zwiedzanie poletek odmianowych
„Systemiki” na początek
Dr hab. Katarzyna Rębarz z firmy Syngenta podczas sesji wykładowej mówiła o strategii ochrony ziemniaka przed patogenami grzybowymi. Przypominała plantatorom, że o skuteczności całego programu fungicydowego decyduje w znacznej mierze moment rozpoczęcia ochrony i dobór odpowiedniego środka na pierwsze zabiegi. – Zastosowanie fungicydu kontaktowego we wczesnej fazie uprawy – na 15-, 20-centymetrowe rośliny nie chroni ich przed zarazą ziemniaka pochodzącą z porażonych bulw i dodatkowo przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska, ponieważ większość cieczy roboczej trafia na glebę. Rozpoczęcie ochrony fungicydowej należy wyznaczyć na moment, w którym rzędy zwierają się w 50–70%, a na pierwszy zabieg wybrać produkt systemiczny, zwalczający pierwotne źródło infekcji, czyli patogeny na porażonych sadzeniakach, z których wyrosły rośliny. Firma Syngenta na dwa pierwsze zabiegi poleca Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG (metalaksyl i mankozeb), który „czyści” pole z infekcji pierwotnych. Dopiero wówczas można wchodzić z ochroną preparatami kontaktowymi i wgłębnymi – informowała K. Rębarz.
Dr hab. Katarzyna Rębarz podczas panelu wykładowego
Specjalistka poświęciła dużo uwagi nowemu produktowi w portfolio Syngenty do stosowania wyłącznie przeciwko zarazie ziemniaka – Carial Flex, w którego składzie znajdują się: mandipropamid i cymoksanil. Produkt ma działanie wgłębne i powierzchniowe. Jest polecany zarówno do stosowania zapobiegawczego, jak i interwencyjnego w dawce 0,6 kg/ha. Skuteczność Carial Flex w zwalczaniu zarazy ziemniaka na liściach w skali EuroBlight została oceniona najwyżej i wynosi 4,4.
Program sprawdzony w praktyce
O skuteczności programu ochrony Syngenta można było się przekonać na poletkach doświadczalnych, gdzie dodatkowych, praktycznych informacji z zakresu stosowania fungicydów i herbicydu Arcade udzielali Przemysław Urbaniak i Janusz Malanowski. -Na poletkach w Kościerzynie do ochrony przed zarazą ziemniaka w pierwszym okresie wegetacji zastosowany został dwukrotnie Ridomil Gold w celu „wyczyszczenia” plantacji z pierwszych infekcji pochodzących z zainfekowanych bezobjawowo bulw oraz pełnej, systemicznej ochrony intensywnie rosnących roślin. Następnie w okresie kwitnienia i po nim stosowany jest naprzemiennie Carial Star i Carial Flex . Taka kombinacja preparatów pozwala skutecznie ochronić ziemniaki przed każdym zagrożeniem grzybowym – zarazą ziemniaka i obydwoma gatunkami grzybów z rodzaju Alternaria – nawet w najtrudniejszych warunkach i przy wydłużonych odstępach między zabiegami – przekazywał Janusz Malanowski, specjalista z firmy Syngenta.
Janusz Malanowski prezentuje skuteczność programu ochrony roślin Syngenty
W dalszej części sezonu – na początku dojrzewania bulw planowane jest zastosowanie preparatów Revus 250 SC i Amistar 250 SC. Na zakończenie ochrony ziemniaków przewidziano desykację łęcin herbicydem Reglone 200 SL, aby zapobiec przemieszczaniu się wirusów z części nadziemnych roślin do bulw, ograniczyć ich porażenie zarazą ziemniaka oraz zmniejszyć i zredukować uszkodzenia mechaniczne w trakcie zbioru.
Obok poletek demonstracyjnych dla uczestników spotkania przygotowano stanowisko diagnostyczne, na którym P. Urbaniak instruował, jak rozpoznać objawy chorób ziemniaka.
Sekcja diagnostyczna
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Czerwińska-Nowak