Liście odziomkowe u pierwiosnka ząbkowanego zebrane są w rozetę, mają 5–15 cm długości, są od spodu owłosione, rozwijają się w trakcie kwitnienia roślin. Kwiaty są liliowe, zebrane są w kuliste główki osadzone na sztywnym pędzie o długości 10–30 cm, pojawiają się od marca do czerwca.
‘Blaue Auslese’
‘Corolla™ Blue’
Rozmnażanie
W zależności od odmiany pierwiosnek ząbkowany może być rozmnażany z siewu, przez podział roślin lub sadzonki korzeniowe sporządzane od grudnia do marca. Pora siewu, w zależności od oczekiwanego terminu kwitnienia, przypada od maja–czerwca do połowy lipca – z wcześniejszych wysiewów kwitnące rośliny uzyska się w połowie marca. W 1 g jest 20 000 –22 000 nasion, a do wyprodukowania 1000 roślin należy ich wysiać 0,5–1 g.
Nasiona najlepiej umieszczać po 2–3 szt. w paletach wielootworowych. Powinny one być przykryte warstwą wermikulitu, aby utrzymać odpowiednią wilgotność, jednak nie może ona być zbyt cienka, gdyż nasiona kiełkują w ciemności. Temperatura podłoża w okresie kiełkowania powinna wynosić 14°C przez pierwsze 8–10 dni, po tym okresie należy ją podnieść do 18°C, co zapewni wyrównane kiełkowanie nasion. Wschody trwają 20–30 dni.
Po wytworzeniu pierwszych właściwych liści temperaturę należy stopniowo obniżać do 14–16°C i zmniejszać wilgotność wokół roślin.
Uprawa
Do produkcji tych roślin można użyć podłoża torfowego z dodatkiem gliny (15–30%) i rozluźniającego materiału, np. przekompostowanej kory, zrębków lub perlitu (do 20%). Jego odczyn pH powinien wynosić 5,8–6,2. Rośliny można sadzić pojedynczo do doniczek o średnicy 10–12 cm bądź po dwie lub trzy do pojemników o średnicy 13–15 cm.
Korzystnym rozwiązaniem jest dodanie do podłoża nawozu wieloskładnikowego o spowolnionym działaniu, w dawce 1,5– 3,0 kg/m3. W wypadku młodych okazów po wytworzeniu liści właściwych zaleca się dokarmianie nawozami wieloskładnikowymi w dawce 50–75 ppm N, a po posadzeniu do doniczek – 130–150 ppm N. Przy nadmiernej wilgotności podłoża i niskiej temperaturze rośliny mogą zamierać.
Pierwiosnek ząbkowany do zimowania wymaga temperatury 3–5°C, wyższa w okresie spoczynku wpływa negatywnie na trwałość kwiatów.
Zastosowanie
Pierwiosnek ząbkowany powinien być sadzony w miejscach półcienistych. Znakomicie komponuje się z innymi roślinami, zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Nadaje się do tworzenia grup, do sadzenia na skarpach i w ogrodach skalnych. Dobrym sąsiedztwem są np. dąbrówka rozłogowa, bergenia, ułudka, miodunka, omieg, pragnia.
Alba’
Dr inż. Piotr Czuchaj
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Fot. P. Czuchaj
Artykuł pochodzi z numeru 4/2017 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”