Pordzewiacz śliwowy – stałe zagrożenie śliw

Pordzewiacz śliwowy wydaje się być większym zagrożeniem dla śliw, niż pordzewiacz jabłoniowy dla jabłoni. Szkodnik zasiedla również inne gatunki – na przykład wiśnie.
Ciało samic pordzewiacza śliwowego jest wrzecionowate, ma słomkowe zabarwienie i długość 0,17 mm. Samce są podobne do samic, ale mniejsze – osiągają zaledwie 0,14 mm. 
W przypadku tego gatunku zimują samice pod zewnętrznymi łuskami pąków śliw. Wiosną szpeciele żerują w rozwijających się pąkach. Następnie wychodzą na zewnątrz pąków, szybciej na wiśniach niż na śliwach. Samice zaczynają składać jaja w okresie kwitnienia czereśni. Nowe pokolenie pojawia się w połowie maja. Dorosłe szpeciele szybko przechodzą na rozwijające się liście i pędy. W jednym sezonie może rozwinąć się do jedenastu pokoleń. 
Pordzewiacze początkowo żerują na skórce pędów, potem na rozwijających się pąkach i dolnej stronie liści, głównie w pobliżu nerwów. Żerowanie szpecieli bardzo często powoduje ordzawienie oraz marszczenie się powierzchni blaszek liściowych. Na zasiedlonych młodych liściach powstają początkowo marmurkowate żółtawe plamki, które z czasem stają się rdzawe. Uszkodzone liście marszczą się, nerwy liści grubieją. Blaszki liściowe stają się kruche i łamliwe. 
Żerowanie pordzewiaczy na pędach skutkuje tworzeniem się ceglastoczerwonych czy brunatnych plam na skórce. W miejscu plam skórka ulega skorkowaceniu i może pękać.  Silnie porażone pędy mają skrócone międzywęźla i mogą zasychać od wierzchołka. W kolejnych sezonach przy licznym występowaniu szpecieli następuje zahamowanie wzrostu i rozwoju drzew. Zmniejsza się liczba kwiatów i owoców. Obserwuje się słaby rozwój pąków liściowych i kwiatowych. 
W przypadku pordzewiacza śliwowego bardzo ważna jest zdrowotność materiału szkółkarskiego. Można zaobserwować zróżnicowaną reakcję poszczególnych odmian na występowanie pordzewiaczy, Stosunkowo wrażliwa jest sztandarowa kiedyś odmiana ‘Stanley’.
Marcin Oleszczak, Intermag
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułGenetycznie modyfikowane jabłonie
Następny artykułDo końca marca plan restrukturyzacji spółki Owoc Sandomierski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.