Gradobicie i co dalej…

W ciągu ostatnich kilku sezonów w wielu regionach kraju, w tym na terenach sadowniczych, grad wyrządził olbrzymie zniszczenia, w tym uszkodzenia owoców, ale także liści − organów asymilacyjnych oraz delikatnej kory pędów. 
 
Zagrożenia
Uszkodzone przez grad owoce tracą swoje walory handlowe, a rany, nie tylko na owocach ale i korze drzew stają się wrotami zakażenia i wnikania do tkanek patogenów, powodujących nie tylko choroby kory i drewna, ale też zarazę ogniową czy raka bakteryjnego. Co zrobić aby zminimalizować ryzyko infekcji?
 
Rozwiązanie 
Specjaliści firmy Sumi Agro Poland polecają stosowanie fungicydu Topsin M 500 SC, który wykazuje działanie zapobiegawcze, interwencyjne i wyniszczające. Dzięki tym właściwościom Topsin M 500 SC zyskał miano wszechstronnego, wyjątkowo skutecznego fungicydu. Środek stosowany interwencyjnie, dzięki układowemu działaniu w roślinie niszczy patogeny już obecne w tkankach, także w miejscach na które nie został naniesiony. Preparat po naniesieniu na roślinę przedostaje się bowiem do wiązek przewodzących i krąży z sokami w roślinie. Destrukcja kiełkujących zarodników oraz grzybni penetrującej tkanki i rozwijającej się wewnątrz komórek roślinnych jest więc zapewniona. 
 
Dodatkowe zalety
Topsin M 500 SC wykazuje silne działanie lecznicze dlatego skutecznie eliminuje sprawców chorób, które już zainfekowały roślinę. Efektem stosowania środka po gradobiciach uszkadzających owoce jest szybsze gojenie się ran i zabliźnianie się niewielkich uszkodzeń. Dzięki temu część plonu kwalifikuje się jeszcze do sprzedaży deserowej, z kolei owoce uszkodzone nie psują się, nie gniją na drzewie i mogą zostać wykorzystane jako surowiec dla zakładów przetwórczych. Rany na pędach zasychają i zarastają tkanką kalusową, łagodząc w ten sposób uszkodzenia i zabezpieczając przed infekcjami czynnikami chorobotwórczymi.
Zalecenia
Topsin M 500 SC, zaleca się stosować po gradobiciach, od fazy wzrostu zawiązków do okresu zbiorów z uwzględnieniem karencji wynoszącej 14 dni. Zalecana dawka środka dla jednorazowego zastosowania to 1,5 l/ha, natomiast wody to 500−700 l/ha. Zabieg należy wykonać jak najszybciej po gradobiciu, najlepiej do 24 godzin po opadzie, jeżeli tylko pozwalają na to warunki. 
za: mat. firmowe Sumi Agro 
pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDługi weekend będzie gorący i burzowy. Gdzie najbardziej?
Następny artykułProfesor Colin Campbell z wizytą w Warszawie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.