Nowości i zmiany w ofercie Sumi Agro Poland

Na konferencji prasowej zorganizowanej 2 grudnia prezes zarządu Sumi Agro Poland Tomasz Malczewski podsumował mijający sezon uprawowy i poinformował o nowych produktach oraz ważnych zmianach w rejestracji. Spółka wprowadza nowe preparaty ochrony roślin dla upraw sadowniczych, warzywniczych, zbóż i ziemniaka, stale rozszerza także rejestracje dla swoich flagowych produktów: Mospilanu 20 SP, Topsinu M 500 SC, Kendo 50 EW i Yamato 303 SE. Firma jest w pełni przygotowana do klasyfikacji produktów zgodnie z normą CLP.

Nowości
Bliżej o nowościach Sumi Agro informowali i charakteryzowali produkty Paweł Banach oraz Zbigniew Dąbrowski. Firma od wielu lat przykłada wiele uwagi do kwestii zwalczania przędziorków. W nadchodzącym sezonie 2016 sadownicy będą mieli do swojej dyspozycji nowy akarycyd tej firmy Nissorun Strong 250 SC. Ma on pięciokrotnie wyższą ilość substancji czynnej (heksytiazoks), ale w nowej, bezpiecznej dla stosującego oraz dla roślin i środowiska formulacji.

Preparat ma szeroką rejestrację – można go stosować w uprawie jabłoni, gruszy, truskawki i warzyw uprawianych pod osłonami (papryki, pomidora, ogórka). Ponadto można go bezpiecznie mieszać z preparatami olejowymi w obniżonych dawkach, a także z Ortusem 05 i z innymi akarycydami.

Zabiegi akarycydowe z wykorzystaniem preparatów olejowych są bardzo skuteczne, ale niestety również problematyczne. Pierwszą z wad takiego zabiegu jest konieczność stosowania wysokich dawek – oleje stosuje się zwykle w dawce 15-20 litrów na hektar. Drugą wadą jest stosunkowo duże prawdopodobieństwo wystąpienia fitotoksyczności. Sumi Agro proponuje nową technologię zabiegu z wykorzystaniem oleju. W tej technologii olej stosuje się w obniżonej dawce, dodając do zabiegu połowę zalecanej dawki preparatu Nissorun Strong 250 SC. Skuteczność takiego zabiegu jest bardzo wysoka przy równoczesnym wyeliminowaniu problemów z fitotoksycznością.

Nissorun Strong 250 SC wykazuje działanie kontaktowe i żołądkowe, na roślinie działa powierzchniowo. W uprawach sadowniczych zalecana ilość wody wynosi 500−1000 l/ha. Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste. W uprawach warzywniczych zalecana ilość wody to 5−10 l/ha dla zamgławiaczy lub 200−1000 l dla opryskiwaczy drobnokroplistych. Preparatu można użyć tylko jeden raz w sezonie.

Na 2016 rok Sumi Agro Poland planuje wprowadzenie jeszcze jednego środka przędziorkobójczego o nazwie Kanemite 150 SC. Preparat zawierający nową substancją czynną – acekwinocyl – oferuje nowy mechanizm zwalczania przędziorków. Środek może być stosowany w uprawie jabłoni w celu zwalczania przędziorka owocowca we wszystkich stadiach rozwojowych (jaja i formy ruchome) od pojawienia się szkodnika aż do zbiorów. Szybkie i długotrwałe działanie oraz długi okres stosowania to jego główne atuty.

Mixanil 425 SC to następna nowość od Sumi Agro Poland. Jest to fungicyd przeznaczony do ochrony ziemniaków przed sprawcą zarazy ziemniaczanej. Zawiera dwie substancje czynne: cymoksanil o działaniu wgłębnym oraz kontaktowo działający chlorotalonil. Zapewnia to efekt synergii, która zwiększa skuteczność produktu. Mixanil 425 SC jest skuteczną alternatywą dla licznych i popularnych preparatów opartych na mankozebie. Preparat zwalcza szczepy Phytophthora infestans odporne na fenyloamidy.

Do zwalczania sprawcy zarazy ziemniaka przeznaczony jest także Lieto 66 WG − dwuskładnikowy fungicyd z nową substancją czynną – jest nią zoksamid mający działanie kontaktowe, oraz. cymoksanil o działaniu wgłębnym. Kombinacja tych substancji aktywnych skutecznie przeciwdziała odpornościom. Preparat jest przydatny w wielozabiegowej, intensywnej technologii uprawy. Jego atutem jest krótki okres karencji (7 dni).

Paweł Banach

Zbigniew Dąbrowski

Rozszerzenie rejestracji
Firma przypomniała również o powiększeniu zakresu stosowania swoich kluczowych produktów. Rejestracje Mospilanu 20 SP, Topsinu M 500 SC i Yamato 303 SE zostały rozszerzone o uprawy małoobszarowe. W przypadku Kendo 50 EW firma wprowadziła możliwości zwalczania mączniaka  w najważniejszych gatunkach zbóż oraz w uprawach sadowniczych.

W najbliższych planach rozwojowych spółki znajduje się również nowa propozycja zwalczania owadów w uprawach sadowniczych w oparciu o substancje feromonowe.

Firma poinformowała, że zakończyła proces klasyfikacji wszystkich swoich produktów zgodnie z nową normą. Obecnie wszystkie środki z oferty Sumi Agro Poland – zarówno nowo rejestrowane jak i te, które są obecne na rynku posiadają już nową klasyfikację CLP i mogą być bez przeszkód sprowadzane i bezpiecznie sprzedawane.

Walka z podróbkami i nieuczciwymi praktykami
Sumi Agro Poland dostrzega wagę problemu handlu i wykorzystywania w produkcji ogrodniczej podrabianych środków ochrony roślin. Od kilku lat firma prowadzi działania, których celem jest zwalczanie handlu podrobionymi środkami ochrony roślin oraz przeciwstawianie się nieuczciwym praktykom w branży. W tym obszarze współpracuje z kancelaria prawną, w imieniu której mec.
 omówił ostatnie działania podjęte przez Sumi Agro Poland. Spółka złożyła wniosek o ochronę celną w trybie Rozporządzenia PE i Rady nr 608/2013 w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej przez organy celne. Aktywnie współpracuje także z agencją detektywistyczną oraz służbami celnymi w zakresie ujawnionych przypadków importu podrobionego Mospilanu 20 SP. Przedstawiciele Sumi Agro Poland prowadzą szkolenia dla przedstawicieli służb celnych, policji, straży granicznej oraz PIORiN. Spółka na bieżąco monituje portale internetowe, analizuje informacje płynące z rynku oraz zgłasza wszelkie niepokojące sygnały.

W wyniku tych działań w 2014 roku przejęto blisko tonę podrobionego Mospilanu w trakcie 77 zatrzymań celnych. Do końca listopada 2015 roku odnotowano już 110 zatrzymań celnych i pół tony podrobionego Mospilanu. W ciągu ostatnich 14 miesięcy zapadło 8 wyroków. W sprawach tych orzekane są kary grzywny i warunkowego pozbawienia wolności. W jednej ze spraw sąd wymierzył skazanemu 8 miesięcy bezwzględnej kary więzienia. Dodatkowo, sądy orzekają tzw. nawiązkę lub obowiązek naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonego.

Włodzimierz Olejnik

pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNajwiększym eksporterem jabłek są teraz Włochy
Następny artykułJak powstaje sok? – czyli o owocu i warzywie w płynie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.