Chroń warzywa kapustne przed chwastami jednoliściennymi

Jednym z bardzo istotnych warunków wymaganych dla zapewnienia optymalnego wzrostu i rozwoju warzyw kapustnych jest skuteczna ochrona przed chwastami jednoliściennymi. Dla brokułu i kalafiora nie ma dopuszczonych herbicydów do niszczenia chwastów jednoliściennych w okresie wegetacji.
Problemem w warzywach kapustowatych mogą być chwasty jednoliścienne. Niektóre gatunki roczne z tej grupy(np. chwastnica jednostronna) niszczone są w uprawach kapust głowiastych (biała i czerwona) przez napropamid i pendimetalinę, jednak skuteczność tych substancji czynnych nie zawsze jest wystarczająca i zachodzi potrzeba użycia selektywnie działających graminicydów.

Do niszczenia rocznych i wieloletnich chwastów jednoliściennych w uprawach kapust głowiastych oraz włoskiej i brukselskiej można stosować takie środki, jak: Agil100 EC, Agil-S 100 EC, Fusilade Forte150 EC (0,75–2,5 l/ha), i Select Super120 EC (0,8–2 l/ha). W kapustach głowiastych Leopard Extra 050 EC (0,75–3 l/ha) można użyć do niszczenia gatunków rocznych i wieloletnich, natomiast Targa Super 05 EC (1 l/ha),Targa 10 EC i Pilot 10 EC (0,4–0,6 l/ha) tylko do gatunków rocznych. Warto pamiętać, że graminicydów nie powinno się stosować w okresie, kiedy temperatura powietrza jest powyżej 27°C.

Niektóre z tych preparatów można stosować w niższych dawkach jeżeli do cieczy roboczej doda się adiuwantu. Na przykład dawkę herbicydu Leopard Extra 05 EC stosowanego łącznie z adiuwantem można zmniejszyć nawet o 20–25%. Przy czym należy pamiętać, że w warunkach niesprzyjających działaniu substancji czynnej (np. podczas suszy) korzystne jest stosowanie adiuwanta bez obniżania dawki preparatu. Wysokość dawek graminicydów należy dostosować do rodzaju zwalczanych chwastów. Dawki najwyższe służą do niszczenia perzu właściwego, niższe do zwalczania chwastów rocznych, a najniższe do niszczenia samosiewów zbóż.

Graminicydy zalecane są po przyjęciu się rozsady, a termin zabiegu uzależniony jest od okresu wschodów i tempa rozwoju chwastów jednoliściennych. Z tego względu przy ich stosowaniu należy bezwzględnie przestrzegać wyznaczonych okresów karencji. Skuteczność niszczenia chwastów jednoliściennych przez graminicydy może być obniżona, jeśli bezpośrednio po zabiegu spadnie deszcz. Nie wpływa on jednak nadziałanie po 1–3 godzin od wykonania zabiegu (w zależności od rodzaju środka). Należy jednak podkreślić, że niszczenie chwastów jednoliściennych przy małym nasileniu ich występowania nie zawsze jest ekonomicznie uzasadnione, bowiem koszty zabiegu mogą przekraczać ewentualne straty.

Dla brokułu i kalafiora nie ma dopuszczonych herbicydów do niszczenia chwastów jednoliściennych w okresie wegetacji. W przypadku uprawy kalafiora z rozsady przed sadzeniem roślin można zastosować opryskiwanie herbicydami: Acomac (3,0 l), Etna 360 SL (3,0 l/ha), Katamaran 360 SL (3,0 l/ha), Figaro 360 (3,0 l/ha), Roundup 360 SL (3,0 l/ha), Torinka SL (3,0 l/ha). Preparaty te powinny być stosowane łącznie z adiuwantem (np. AS 500 SL – 1–2 l/ha). Służą do zwalczania większości chwastów jednoliściennych i dwuliściennych po wschodach. Ponadto w tym terminie do zabiegu można użyć herbicydu Roundup Max 2 w dawce 0,75–2 kg/ha.

Planując ochronę chemiczną warzyw kapustnych przed chwastami należy przyjąć określony program stosowania herbicydów, biorąc pod uwagę występujące na polu zachwaszczenie, zakres zwalczanych przez dany środek gatunków chwastów i wykonywane na plantacji zabiegi mechaniczne. 

 
tekst i fot.: Dr Zbigniew Anyszka, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
Artykuł pochodzi z miesięcznika „Warzywa” 6/2015

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSusza w całym kraju
Następny artykułSawicki: eksport żywności rośnie dzięki wysokiej jakości polskich produktów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.