CHEP – światowy lider w wynajmie palet – w zakresie obsługiwanych na polskim rynku punktów dystrybucyjnych przekroczył w tym roku pułap 9000 lokalizacji. Tym samym zbudował rozległą sieć dystrybucyjną umożliwiającą klientom całościowe przejście na usługę poolingu. Firma, która świętuje właśnie swoje 15-lecie w Polsce, współpracuje dziś nie tylko z czołowymi sieciami handlu detalicznego. W swojej siatce dystrybucyjnej skupia także lokalnych hurtowników, a nawet punkty na giełdach spożywczych i owocowo-warzywnych.
CHEP najwięcej palet odbiera na Mazowszu i Śląsku. W ramach 15-letniego rozwoju na polskim rynku CHEP regularnie rozbudowywał sieć współpracujących z firmą punktów dystrybucyjnych. W latach 2009-2015 roku zwiększyła się ona o około 263%. Obecnie jest to 9 077 lokalizacji i liczba ta stale rośnie z każdym nowym klientem. – Na początku naszego funkcjonowania na polskim rynku współpracowaliśmy przede wszystkim z czołowymi europejskimi sieciami handlu detalicznego. CHEP był ich wieloletnim partnerem na innych rynkach. Miały więc jasną informację, jakie benefity przynosi korzystanie z naszych systemów. Dobre doświadczenia sprawiły, że chętnie otwierały swoje magazyny w Polsce dla niebieskich palet – podkreśla Kinga Di Salvo, dyrektor generalna CHEP w Polsce i krajach bałtyckich. Do międzynarodowych marek szybko dołączyli najwięksi lokalni gracze, a z czasem także mniejsze podmioty.
Dystrybutorzy podają szereg zalet wynikających dla nich z tej współpracy. Do największych należą m.in. uproszczenia administracyjne osiągane dzięki prowadzeniu jednego zbiorczego salda dla wszystkich dostaw realizowanych na palecie CHEP. – We współpracy z CHEP dla mnie ważny jest również fakt wyeliminowania problemów prawnych związanych z legalnością palet, co dla mniejszych punktów dystrybucyjnych stanowi widoczny problem. Nie bez znaczenia jest także zwiększanie bezpieczeństwa towaru w trakcie transportu, przechowywania i ekspozycji – podkreśla Tomasz Sprengel, kierownik działu logistyki i obsługi klienta w MPT Tabo Spółka z o.o., jednym z punktów dystrybucji, z którym współpracuje CHEP.
Istotnym udogodnieniem jest także bezpłatny odbiór nośników, który można zamówić kontaktując się z dedykowanym centrum telefonicznym. W każdym tygodniu CHEP realizuje ponad 750 transportów, dzięki czemu powierzchnia magazynowa dystrybutorów jest regularnie zwalniana i może przyjąć nowy towar. Ważnym czynnikiem jest także zabieranie niebieskich palet bez względu na ich stan techniczny. Zwalnia to dystrybutorów z konieczności utylizacji uszkodzonych palet.
Firma CHEP jest światowym liderem w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań w zakresie zarządzania paletami. Założona w 1945 roku, działa aktualnie w ponad 50 krajach świata świadcząc usługi największym globalnym firmom z sektora dóbr konsumpcyjnych. Właścicielem firmy jest Grupa Brambles Limited notowana na australijskiej giełdzie papierów wartościowych. Do Grupy Brambles należą oprócz CHEP – IFCO, Pallecon, Transpac oraz Ferguson Group.
CHEP oferuje usługę poolingu palet, która polega na współużytkowaniu stałej jakości palet i kontenerów przez wielu klientów. Pooling jest strategicznym rozwiązaniem biznesowym dla firm, które chcą ograniczyć wydatki kapitałowe i poprawić działanie łańcucha dostaw. Rozwiązania logistyczne CHEP są przyjazne dla środowiska i pomagają chronić produkty klientów poprzez połączenie wieloletniego doświadczenia oraz ogromnej bazy aktywów.
CHEP zatrudnia ponad 9,5 tys. pracowników, zarządza blisko 250 milionami palet. W Europie CHEP posiada ponad 400 magazynów serwisowych palet. CHEP w Polsce istnieje od 15 lat, a z jego systemu korzysta ponad 500 przedsiębiorstw, w tym firmy polskie, jak i koncerny międzynarodowe. Aktualnie CHEP Polska wydaje rocznie ponad 15 mln palet swoim klientom w Polsce oraz odbiera palety z ponad 9.000 punktów dystrybucyjnych. Palety podlegają inspekcji i naprawie w Centrach Serwisowych – Kampinos, Radom, Świętochłowice, Gądki, Bydgoszcz, Niewiadów.
za: mat. firmy CHEP
pg
pg