Włoski Wyższy Instytut Ochrony i Badań nad Środowiskiem (ISPRA) opublikował swój coroczny Raport Krajowy o Wodzie. Mimo spadku zużycia pestycydów ich pozostałości w środowisku wodnym nie zmniejszają się.
Dane zbierano w latach 2011-12. Przebadano 27995 próbek, wykonano ponad 1,2 mln pomiarów. W wodach powierzchniowych i podziemnych na terenie Włoch (próbek nie udało się zebrać ze wszystkich regionów) stwierdzono występowanie 175 substancji aktywnych środków ochrony roślin. Znaleziono je w prawie 57% próbek wód powierzchniowych i 31% podziemnych. W wodach powierzchniowych w 17,2% próbek stwierdzono przekroczenie dopuszczalnych pozostałości, w podziemnych – w 6,3%. Najczęściej stwierdzano pozostałości glifosatu i jego pochodnych (w ogóle najczęściej wykrywano pozostałości herbicydów).
Badacze są zaniepokojeni tym, że mimo spadku zużycia pestycydów przez rolnictwo (o 9,1% ogółem, ale aż o 30,2% środków najbardziej toksycznych), pozostałości nie ubywa. Wpływ maja na to te same substancje aktywne używane w środkach biobójczych, których użycie nie jest w ogóle monitorowane. Zwraca się również uwagę na występowanie mieszanin substancji aktywnych w pozostałościach – nawet do 36 w jednej próbce. Skutki oddziaływania takich „koktajli” nie są zbadane.
za: agronotizie.com
pg