Nachyłek wielkokwiatowy

Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora T. Hogg ex Sweet) należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jest to jeden z efektowniejszych przedstawicieli rodzaju Coreopsis, do którego należy około 100 gatunków, zarówno roślin jednorocznych, jak i wieloletnich. Na uwagę zasługuje także jego wszechstronne zastosowanie jako rośliny ozdobnej.

Nachyłek wielkokwiatowy pochodzi z Ameryki Północnej. Osiąga wysokość 60–80 cm. Ma wzniesione i mocno rozgałęzione pędy. Dolne liście są lancetowate lub podłużne, górne – pierzastosieczne. Kwiatostany są duże, żółte, osadzone pojedynczo na długich szypułach. Kwitnienie trwa od lipca do jesieni, chociaż główny okres kwitnienia przypada na lipiec i sierpień.

Odmiany nachyłka
Obecnie w sprzedaży pojawia się wiele odmian mieszańcowych. Wśród tych rozmnażanych z siewu warto zwrócić uwagę na kreacje kwitnące w pierwszym roku uprawy:
‘Early Sunrise’ – tworzy żółte, półpełne koszyczki o średnicy 5 cm, które są osadzone na szypułach osiągających długość 25 cm. Charakteryzuje się zwartym pokrojem, osiąga wysokość i szerokość 45 cm. W zależności od wielkości roślin, kwitną po 8–12 tygodniach od siewu nasion.

‘Early Sunrise’

'Illico’ – charakteryzuje się zwartym pokrojem, osiąga wysokość i szerokość 20 cm. Kwiatostany są pojedyncze, żółte, o średnicy 5–6 cm. ‘Heliot’ – ma dwubarwne kwiaty języczkowate, które są żółte z brązowoczerwoną plamą u nasady. Kwiatostany mają średnicę około 5 cm, pojawiają się po ok. 6–8 tygodniach od posadzenia siewek do doniczek. Rośliny dorastają do wysokości ok. 35 cm.

‘Heliot’

‘Rising Sun’ – ma zwarty pokrój, osiąga wysokość ok. 50 cm. Koszyczki są dwubarwne (żółte z bordową nasadą „płatków”), o średnicy 5,5 cm, tworzą się od czerwca do sierpnia.
‘Sunfire’ – jest odmianą k witnącą o ok. 7–10 dni wcześniej od nachyłka ‘Early Sunrise’. Kwiatostany są duże, o średnicy 5 cm, żółte z czerwoną plamką u nasady „płatków”, pojawiają się od czerwca do października. Rośliny osiągają wysokość ok. 50 cm i podobną szerokość. 
‘Sunray’ – charakteryzuje się bardzo długim okresem kwitnienia, który trwa od czerwca do października. Koszyczki są żółte, półpełne i pełne. Rośliny osiągają wysokość 60 cm.

‘Sunray’
 
‘Presto’ – kwiatostany są złotożółte, półpełne i pełne, o średnicy 6 cm. Charakteryzuje się niskim wzrostem i zwartym pokrojem, dobrze rozkrzewione rośliny dorastają do wysokości 25 cm. 

Spośród odmian rozmnażanych wegetatywnie najcenniejsze są:
'Solanna Golden Sphere’ – ma charakterystyczne silnie wypełnione koszyczki o intensywnie żółtej barwie, które są osadzone na sztywnych, długich szypułach. Kwiatostany dość duże w stosunku do pokroju rośliny. Kwitnie bardzo obficie i aż do przymrozków. Dorasta do wysokości 45 cm.
‘Corey Single Gold’ – dobrze się krzewi i silnie rośnie, osiąga w ysokość ok. 60 cm. Kwiatostany są duże, pojedyncze, żółte. Rośliny kwitną po 8–12 tygodniach od posadzenia do doniczek.

‘Corey Single Gold’

‘Jethro Tull’ – charakteryzuje się dobrym krzewieniem i osiąga wysokość 30 cm przy szerokości 45 cm. Koszyczki są żółte z charakterystycznie zwiniętymi kwiatami języczkowatymi.

Nową tendencją w hodowli nowych odmian jest otrzymywanie roślin o barwnych liściach: ‘Calypso’ i ‘Tequila Sunrise’ mają liście z kremowym brzegiem i żółtymi plamami.

‘Calypso’

[NEW_PAGE]Rozmnażanie nachyłka
Odmiany rozmnażane przez sadzonki często są objęte opłatami licencyjnymi i aby je rozmnażać, wymagana jest zgoda hodowcy. W wypadku rozmnażania przez siew do uzyskania 1000 roślin potrzebnych jest 8 g nasion. Kiełkują one po 4–8 dniach w temperaturze 20–22°C, po ukazaniu się liścieni temperaturę należy obniżyć o 2°C.

Uprawa nachyłka
Nachyłek wielkokwiatowy jest rośliną dnia długiego i do zakwitnięcia wymaga 12,5–14-godzinnego dnia. Jednak w początkowym okresie można go uprawiać w warunkach dnia krótkiego, co wpływa korzystnie na krzewienie się i niski wzrost roślin. W uprawie pojemnikowej najczęściej stosuje się substrat torfowy z niewielką zawartością gliny, o pH 5,5–6,4. Podłoże powinno być wzbogacone nawozami wieloskładnikowymi wolnodziałającymi w dawce 3 g/dm3. Korzystnie na wzrost roślin wpływa dokarmianie nawozami rozpuszczalnymi w wodzie, stosuje się 75–100 ppm azotu z każdym nawadnianiem lub w większej ilości (w zależności od potrzeb). W czasie uprawy ważne jest utrzymywanie temperatury powietrza w dzień na poziomie 16–21°C, a w nocy – 13–16°C. Wyższa wpływa negatywnie na kwitnienie roślin poprzez powodowanie drobnienia kwiatów i ich szybkiego zasychania. Aby otrzymać rośliny o zwartym pokroju, można stosować regulatory wzrostu.

Zastosowanie
Nachyłek wielkokwiatowy nadaje się na rabaty w połączeniu z roślinami o intensywnej (np. czerwonej) barwie kwiatów. Korzystnie prezentuje się też sadzony na kwietnikach z gatunkami kwitnącymi na niebiesko. Wysokie odmiany można produkować z przeznaczeniem na kwiaty cięte, natomiast niskie nadają się do uprawy w pojemnikach. Warto zwrócić uwagę, że nachyłek wielkokwiatowy słabiej kwitnie po trzech latach uprawy.

Dr inż. Piotr Czuchaj
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Artykuł pochodzi z numeru 8/2014 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZłe prognozy dla tegorocznego wina z północy Włoch
Następny artykuł100 odmian pomidorów w Pawłowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.