iTrap Polska to ogólnopolski projekt monitoringu szkodników w sadach. Dzięki niemu sadownicy uzyskają dostęp do danych z kilkudziesięciu pułapek feromonowych rozmieszczonych w regionach sadowniczych na terenie całego kraju. Pułapki umieszczone są w 13 miejscowościach: Błędowie, Warce, Mogielnicy, Białej Rawskiej, Wildze, Łowiczu, Lesie Dębowym k. Lubina, Gołębiowie k. Sandomierza, Tęgoborzu k. Nowego Sącza, Polubiczach k. Białej Rawskiej, Grudziądzu, Sompolnie k. Konina i Białośliwiu k. Piły.
System iTrap wykorzystuje pułapki feromonowe austriackiej firmy Pessl Instruments. Urządzenia te przypominają typowe pułapki typu delta z trójkątnym daszkiem, lepem i dyspenserem feromonu; wyposażone są jednak dodatkowo w kamerę, która wykonuje zdjęcia złapanych owadów. Zdjęcia te są następnie przesyłane przez internet na serwery, gdzie po przetworzeniu obrazu owady są identyfikowane i zliczane a gromadzone dane pozwalają na określenie nasilenia lotów szkodliwych owadów. Te zdjęcia oraz dodatkowe informacje o zagrożeniach są codziennie publikowane na stronie www.iTrap-Polska.pl. Dostęp do strony jest bezpłatny, a użytkownicy serwisu mają wgląd do danych ze wszystkich pułapek działających w systemie. Mogą wybrać lokalizację oraz gatunek szkodnika, mogą również przeglądać zdjęcia archiwalne. Gdy zagrożenie ze strony szkodników będzie szczególnie wysokie, zarejestrowani użytkownicy systemu za pośrednictwem sms-a oraz e-maila otrzymają o tym komunikat wraz z zaleceniami ochrony.
Partnerem projektu iTrap Polska jest firma Syngenta, producent środka Affirm 095 SG – insektycydu do zwalczania owocówek, miniarek i zwójkówek.
Informacje pochodzące z systemu iTrap Polska będą wykorzystywane także w kolejnej z nowości wprowadzanych właśnie przez Agrosimex – aplikacji na smarfony i tablety Agro-Alarm. Jest to polska aplikacja przeznaczona dla rolników i ogrodników. Znajdą oni w niej: kalkulator rolniczy (oblicza dawki i stężenia środków ochrony roślin oraz potrzebną ilość cieczy roboczej), notatnik rolnika (który pozwala na zapisywanie notatek na polu), wiadomości rolnicze (aktualności dotyczące nawożenia, ochrony upraw oraz nowych odmian) oraz komunikaty sadownicze i warzywnicze (powiadomienia o zagrożeniach dla upraw). Firma przesyłać będzie dane dla uprawy wybranej przez użytkownika – lista upraw jest obszerna i obejmuje: kukurydzę, rzepak, buraka cukrowego, ziemniaka, warzywa – korzenne, kapustne, psiankowe, liściowe oraz dyniowe, jak również jabłoń, gruszę, drzewa pestkowe, truskawkę i rośliny jagodowe.
Agro-Alarm jest aplikacją bezpłatną; więcej informacji na jej temat oraz linki do pobrania znaleźć można na stronie www.agro-alarm.pl.
Źródło: materiały Agrosimeksu
Fot. Agrosimex
mp