Organizator tych imprez, firma HPP Exhibitions, miał powody do zadowolenia – wzięło w nich udział około 350 wystawców, a odwiedziło je 23 241 osób ze 114 krajów.
Na IFTF wyraźnie dominowały kwiaty cięte, natomiast rośliny doniczkowe były reprezentowane mniej licznie. Wśród tych pierwszych gatunkiem numer jeden bezapelacyjnie była róża, która znalazła się na stoiskach nie tylko hodowców (głównie europejskich), ale i producentów. Silną reprezentację dostawców tych kwiatów stanowili przedstawiciele firm z krajów Ameryki Południowej i Afryki (m.in. Ekwadoru, Kolumbii, Kenii). O ich coraz mocniejszej pozycji świadczą oferty firm hodowlanych, w których widoczny jest wzrost liczby odmian przeznaczonych do uprawy w wymienionych państwach. Jednak europejscy producenci tych kwiatów także mieli okazję do zapoznania się z nowościami.
Najwięcej premierowych odmian pokazała holenderska firma hodowlana Rosen Tantau TG. Alina® to bardzo plenna odmiana o ładnych, wydłużonych, dużych, czysto łososiowych pąkach. Pędy tej róży osiągają długość 60–70 cm. Uwagę zwracano na odmianę Ashram® o bardzo atrakcyjnych, okazałych pąkach, które są intensywnie pomarańczowoczerwone ( bez jakichkolwiek przebarwień) i osadzone na długich pędach (ok. 60–90 cm). Ciemnoczerwonymi, wydłużonymi, eleganckimi pąkami charakteryzuje się odmiana Montana®, z którą jej hodowca wiąże duże nadzieje. Plenność tej róży jest – jak podkreślano – nie mniejsza niż w przypadku popularnej czerwonej odmiany ‘Grand Prix’. Beluga® natomiast to w historii hodowli tych roślin druga, po Akito®, czysto biała róża, o większych od poprzedniczki pąkach i wytwarzająca dłuższe pędy (ok. 60–80 cm). Odmiana jest bardzo plenna, a jej kwiaty są trwałe. Inną kreacją o białych pąkach, które są bardzo dobrze wypełnione, okazałe i niezwykle atrakcyjne po rozwinięciu, jest Juwena®. Dodatkową zaletą tej róży jest wysoka plenność. Ciepłą, jasnozieloną barwą pąków, które nie rozwijają się do końca (kwiaty są bardzo trwałe), wyróżnia się odmiana Green Gene®. Pędy osiągają długość ok. 60 cm, są pokryte błyszczącymi liśćmi i, niestety, kolcami (są one jednak dość miękkie). Omara® charakteryzuje się z kolei miodowożółtymi kwiatami, których barwa nie zmienia się w ciągu roku. Pędy tej róży osiągają długość ok. 60 cm, są prawie pozbawione kolców, odmiana daje duży i wyrównany plon. Modnym, amarantoworóżowym kolorem kwiatów (bez jakichkolwiek przebarwień) cechuje się kreacja Pink Ticket®, która jest ponadto bardzo plenna, a jej pędy mają tylko nieliczne kolce. Warto też wspomnieć o odmianach Geisha® o bardzo ładnych, okazałych, trwałych, kremowych kwiatach z amarantoworóżowymi przebarwieniami oraz Cashmere® o różowomorelowych, długich pąkach.
Ashram®, fot. Rosen Tantau TG
Montana®, fot. W. Oschek
[NEW_PAGE]Olij Breeding B.V., holenderski hodowca róż, obecnie ma w ofercie około 100 odmian przeznaczonych do uprawy na kwiaty cięte w różnych rejonach świata. Nie pochodzą one jednak wyłącznie z własnej hodowli, bowiem firma ta reprezentuje także inne przedsiębiorstwa – Preesman Plants z Holandii i Gyeonggi– do Agricultural Research & Extension Services (GARES) z Korei Południowej. Na IFTF wyróżniała się odmiana ‘Gladiator’ o czerwonych kwiatach, która jest bardzo plenna (średni plon roczny to 160–200 pędów/m2) i trwała (12–14 dni). Pokazano także różę ‘Deep Purple’ o bardzo dużych pąkach, których płatki są różowe z ciemniejszymi brzegami. Osiągające długość 60–90 cm pędy są niemal pozbawione kolców. Zaletą tej odmiany jest ponadto dobra trwałość kwiatów (10–14 dni). Podobną trwałością charakteryzuje się odmiana ‘Jumilia’ o kremowobiałych płatkach z różowym obrzeżeniem. Jak informowali przedstawiciele firmy Olij Breeding B.V., w ciągu roku z 1 m2 można zebrać 160–200 pędów tej odmiany (o długości 40–80 cm). Ciekawie prezentowała się odmiana ‘Paradiso’ o biało-czerwonych, trwałych (przez ok. dwa tygodnie) kwiatach. Pędy osiągają długość 40–80 cm, w ciągu roku z 1 m2 można ich zebrać 140–180 szt. Podobnie opisywana jest róża ‘Royal Maxima’ o jasnopomarańczowych kwiatach, która jest jednak mniej plenna od ‘Paradiso’.
‘Gladiator’, fot. W. Oschek
‘Jumilia’, fot. . W. Oschek
‘Paradiso’, fot. W. Oschek
Ofertę róż szklarniowych przedstawiła także inna holenderska firma – Jan Spek Rozen B.V. Poza nowościami polecanymi do uprawy w cieplejszych rejonach świata, na jej stoisku można było także obejrzeć kilka kreacji przydatnych do produkcji w Europie. Jako bardzo obiecującą określano odmianę ‘Monte Carlo’ o ciemnoczerwonych, bardzo trwałych kwiatach. Pędy osiągają długość 60–80 cm, a w ciągu roku można ich zebrać 280–300 szt./m2 (dane z Holandii). Atrakcyjnie prezentowała się odmiana Wendy-Kristy®, która w pąku jest różowa, a w miarę rozwoju kwiatu środek staje się biały. Jest bardzo plenna (250–260 pędów/m2/rok), ale jej wadą są liczne kolce pokrywające pędy. Oryginalną budową bardzo dobrze wypełnionych kwiatów wyróżniała się odmiana Top Design®, u której są one żółto-pomarańczowe z zielonym środkiem.
„Różami nowej generacji” określano odmiany z grupy Viking Roses®, wyhodowane przez Rosę Eskelund z duńskiej firmy Roses Forever ApS (jest ona także „matką” znanych na rynku odmian doniczkowych z grup Roses Forever® i Infinity®). Nowe kreacje wyróżniają się oryginalnymi budową i kolorem kwiatów (u wielu pachnących i bardzo okazałych, tak jak u róż burbońskich), które mają być ponadto niezwykle trwałe. Obecnie róże z grupy Viking Roses® są testowane w produkcji pod osłonami w Holandii, Kenii, Etiopii, Kolumbii i Ekwadorze.
Róże z grupy Viking Roses®, fot. Roses Forever APS
Werner Oschek, Übach-Palenberg, Niemcy
Tłumaczenie Ilona Sprzączka
Artykuł pochodzi z numeru 2/2014 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”