Plenne maliny pod osłony

Uprawa malin pod osłonami pozwala na znaczne uniezależnienie się  od warunków pogodowych, co ułatwia zbiory owoców. Warto jednak  pamiętać, że uprawa malin w tunelach wymaga odpowiedniej technologii produkcji, m.in. wyboru właściwych sadzonek.

W produkcji owoców deserowych standardem stały się uprawy pod osłonami. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie daszków nad roślinami. Malinę można również uprawiać w tunelach całorocznych, w których przyspieszanie lub opóźnianie terminu zbioru owoców wpływa na uzyskanie wyższych cen.

W Wielkiej Brytanii w tunelowej uprawie malin rośliny sadzi się w trzech terminach, dzięki temu możliwe jest sterowanie terminem zbioru owoców. Na przełomie grudnia i stycznia zakładane są plantacje z sadzonek doniczkowych, na wczesny plon w kwietniu. W marcu sadzone są rośliny do uprawy o dużym zagęszczeniu (9 roślin/m.b.) pędów i produkcji owoców w największym okresie ich sprzedaży. Natomiast majowy termin sadzenia pozwala uzyskać zbiór owoców przed dojrzewaniem pierwszych odmian jesiennych (owoce ‘Tulameen’a’ zbiera się przed odmianą ‘Polka’).

Pod osłony sadzonki długopędowe
Uprawa malin pod osłonami zapobiega nadmiernej wilgotności podłoża, chroni pędy i owoce przed chorobami grzybowymi. Osłony pozwalają uniezależnić zbiór owoców od przebiegu pogody i są gwarancją dotrzymania terminów ich dostawy. Sprzyjające warunki panujące pod osłonami przyczyniają się do wyrastania większej liczby pędów, o silnym wigorze i dużym potencjale plonotwórczym. W badaniach prowadzonych w latach 2008–2009 w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym w Brzeznej, przyjmując średni plon w uprawie polowej za 100%, w uprawie pod osłonami uzyskano średnio plon 155% dla odmiany ‘Laszka’, a dla odmiany ‘Polka’ – 280%.

W uprawie malin w tunelach foliowych o sukcesie uprawy decyduje przede wszystkim jakość sadzonek. Do zakładania plantacji należy wybierać tylko zdrowy materiał szkółkarski, wolny od wirusów i innych patogenów. Większość plantacji malin w tunelach foliowych zakładana jest z sadzonek pochodzących bezpośrednio z kultur in vitro lub z tzw. sadzonek długopędowych „long cane”. W ofertach szkółek produkujących sadzonki długopędowe znajdują się głównie odmiany ‘Tulameen’ oraz ‘Glen Ample’.

Szkółka sadzonek długopędowych odmiany ‘Glen Ample’

[NEW_PAGE]Wyższy plon spod osłon
Wyniki badań prowadzone w różnych ośrodkach naukowych wskazują, że zastosowanie sadzonek długopędowych pozwala na uzyskanie wysokiego plonu owoców. Według badań prowadzonych w stacji badawczej Tongeren w Belgii w latach 1999– 2000, w wyniku zastosowania długopędowych sadzonek frigo odmiany ‘Tulameen’, możliwe było uzyskanie nawet do 1 kg owoców z jednego pędu. Tak wysoki plon jest możliwy jedynie na plantacjach zakładanych z długopędowych sadzonek frigo, ze względu na równomierny dostęp światła do pędu, dzięki czemu może na nim powstać nawet 40 pąków kwiatostanowych.

Długopędowa produkcja sadzonek frigo ma również zastosowanie w przypadku odmiany ‘Glen Ample’. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych w latach 2000–2003 w Crop Research Institute w Norwegii, gdzie w przypadku odmiany ‘Glen Ample’ rośliny posadzone 15 maja plonowały na poziomie 1630 g/pęd. Opóźnienie terminu sadzenia roślin o miesiąc (sadzonki przetrzymywano w chłodni do 15 czerwca) wpłynęło na obniżenie plonu o 22%.

W prowadzonych badaniach dowiedziono również, że rośliny prowadzone w doniczkach charakteryzowały się wyższym potencjałem plonowania oraz wielkością owoców w porównaniu z sadzonkami uprawianymi bezpośrednio w gruncie. Uprawa w doniczkach chroni również rośliny przed patogenami (np. Phytophthora fragariae var. rubi) znajdującymi się w glebie, które mogą powodować masowe zamieranie roślin.

Zwykle długopędowe sadzonki malin frigo wykorzystuje się raz w sezonie. Niektórzy producenci jednak wykorzystują odrosty korzeniowe na sadzonki w następnym roku.

Długopędowe sadzonki odmiany ‘Laszka’ w doniczkach w tunelu foliowym

Plantacja maliny (odmiany ‘Polka’) w tunelach foliowych

Sprzyjające warunki panujące pod osłonami przyczyniają się do wyrastania większej liczby pędów (na zdjęciu odmiana ‘Laszka’).

Dr Agnieszka Orzeł
Niwa – Hodowla Roślin Jagodowych Sp. z o.o. w Brzeznej
Fot. A. Orzeł

W kolejnym artykule zaprezentujemy charakterystykę odmian malin polecanych do upraw pod osłonami.

Artykuł pochodzi z numeru 11/2013 miesięcznika „Warzywa”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUnijny Trybunał: Polska mogła dopłacać do zakupu ziemi rolnej
Następny artykułHiszpańska cebula – CHNP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.