Intuicyjna obsługa
W konstrukcji komputera LCC4 położono szczególny nacisk na łatwość obsługi bez utraty możliwości nastawczych. Przyjazny dla użytkownika interfejs, duży (10,4’’), kolorowy wyświetlacz z dotykowym ekranem,, przejrzyste menu oraz zastosowanie graficznych symboli określających poszczególne parametry zapewniają logiczną obsługę i intuicyjny wybór poszczególnych funkcji.
Komputer może obsługiwać od 1 do 16 obiektów szklarniowych w zakresie wszystkich funkcji klimatycznych. W każdym obiekcie istnieje możliwość obsługi: 4 zaworów grzewczych, 4 układów wietrzenia, 4 systemów kurtyn (energooszczędnych, cieniujących, z perforowanej folii), 4 stref i 3 poziomów doświetlania, 6 stref czasowych, 16 zaworów nawadniających, systemów zamgławiania oraz dozowania dwutlenku węgla. Dodatkowo w każdej szklarni można zaprogramować dwie substrefy, w których możliwe jest uzyskanie lokalnych nastaw, zależnych lub niezależnych od wspólnych ustawień dla danego obiektu.
Nowoczesna technologia i zaawansowany system operacyjny pozwalają na łatwe rozszerzanie zakresu działania i liczby funkcji, w razie rozbudowy czy modernizacji obiektu, bądź też montażu dodatkowego wyposażenia (LCC4 pracuje w sieci Ethernet). Elastyczna kompozycja oprogramowania, umożliwia wybór czujników do pomiaru najważniejszych parametrów dla rodzaju prowadzonej uprawy. Istnieje również możliwość użycia większej liczby czujników w poszczególnych obiektach, dla zapewnienia większej precyzji pomiarów.
Oszczędność energii
Komputer umożliwia podział doby na 6 stref czasowych z dodatkową możliwością automatycznej korekty, w zależności od zmiennego czasu wschodu i zachodu słońca. Sterując pracą kurtyn energooszczędnych, komputer uwzględnia takie parametry, jak intensywność promieniowania słonecznego, straty ciepła z obiektu oraz dodatkowa energia cieplna wyemitowana przez sztuczne oświetlenie. W konsekwencji, zarządzanie energią cieplną jest zoptymalizowane, a precyzyjne sterowanie kurtynami pozwala na minimalizację strat ciepła z obiektu, przyczyniając się do oszczędności energii.
Komputer klimatyczny działa na bazie stworzonego w firmie Senmatic Modelu Bilansowania Energii, co zapewnia maksymalną energooszczędność prowadzenia upraw. Zapotrzebowanie na energię cieplną wyliczane jest w oparciu o takie elementy, jak: l współczynnik przenikania ciepła przez powłoki, tj. osłonę szklarni i kurtyny energooszczędne; l straty ciepła w wyniku wymiany powietrza w procesie wentylacji; l dodatkowa energia powstała wskutek emisji promieniowania cieplnego przez źródła sztucznego oświetlenia. Na podstawie tych obliczeń komputer rozpoznaje obiekt i jego zapotrzebowanie energetyczne, dzięki czemu zapewnia efektywne i stabilne zarządzanie klimatem w szklarni.
Pełna kontrola
Komputer LCC4 kontrolując klimat w nawet 16 obiektach, umożliwia wspólne lub indywidualne zarządzanie poszczególnymi funkcjami w każdej szklarni i substrefie. Oznacza to możliwość stworzenia takich samych warunków klimatycznych na całej powierzchni uprawy bądź też wydzielenie obiektów czy stref o zupełnie innych, lokalnych parametrach klimatu. Istnieje ponadto możliwość przyjęcia kombinacji ustawień – niektórych parametrów wspólnych, a innych odrębnych. W każdym przypadku sposób sterowania warunkami w poszczególnych obiektach pozostaje łatwy i przejrzysty. Umożliwia to optymalne dostosowanie klimatu do kondycji roślin, ich fazy rozwojowej czy też do specyfiki różnych gatunków uprawianych roślin.
Przy użyciu komputera LCC4 możliwa jest ponadto optymalizacja wentylacji z kaskadowym sterowaniem wietrzeniem, co oznacza otwieranie wietrzników od strony zawietrznej i nawietrznej w tym samym czasie. Przy czym od strony nawietrznej uchylane są one minimalnie, podczas gdy te po zawietrznej otwierane są stosownie do potrzeb. Umożliwia to efektywną wentylację w szklarni nawet przy niewielkim stopniu uchylenia wietrzników.
Anna Maciejuk
Fot. A. Maciejuk
Artykuł pochodzi z numeru 7/2013 „Hasła Ogrodniczego”