Środki ochrony roślin, podobnie jak inne renomowane produkty wysokiej jakości, stanowią cel dla fałszerzy, którzy chcą szybko zrobić intratny interes, nie bacząc przy tym na dobro i bezpieczeństwo rolników, upraw i środowiska.
Środki ochrony roślin są jednym z niezbędnych elementów produkcji rolnej, bez których rolnicy nie mogliby produkować wysokiej jakości płodów rolnych przynoszących zyski.
O tym, jak złożone są to preparaty chemiczne, świadczyć może czas potrzebny na dopuszczenie ich do obrotu i stosowania: od rozpoczęcia badań nad nowym preparatem do przekazania środka w ręce rolników mija 10 lat. Dzięki kompleksowym badaniom, oryginalne środki ochrony roślin są doskonale sprawdzone zarówno pod względem ich skuteczności, jak również pod względem bezpieczeństwa dla ludzi oraz środowiska.
Nielegalne, podrabiane środki ochrony roślin nie są w żaden sposób badane, gdyż są tylko elementem lukratywnego zajęcia dla fałszerzy, dla których najważniejszy jest jak najszybszy zysk. Dzięki temu, że sprzedaż środków ochrony roślin to sprzedaż sezonowa, pośpiech, czyli presja czasu jest większy.
„Producenci” fałszywych środków używają do ich produkcji nieznanych substancji chemicznych, nieprzebadanych pod względem szkodliwości i toksyczności – substancje takie mogą stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i środowiska.
Firma DuPont od wielu lat prowadzi działania informacyjne i edukacyjne w imię zasady „zero tolerancji dla nielegalnych pestycydów”. Poprzez swoje działania, DuPont dociera z informacjami na temat zagrożeń, jakie mogą powodować podróbki m.in. do Izb Celnych, Policji, Kanału Sprzedaży oraz rolników.
DuPont nie ustaje w wysiłkach, aby skutecznie chronić własną dobrze rozpoznawalną markę i jednocześnie jak najskuteczniej chronić rolników przed nielegalnymi pestycydami środkami ochrony roślin. W planach na rok 2013 są nie tylko szkolenia dla Służb Celnych i Policji, ale także spotkania z dystrybutorami oraz rolnikami.
Dzięki współpracy z Policją coraz częściej udaje się doprowadzić do ujęcia sprzedawców fałszywych środków, a tym samym do ukrócenia prowadzenia tej nielegalnej działalności.
W grupie siła
Problem fałszerstw dotyka wielu producentów środków ochrony roślin, dlatego bardzo ważne jest wsparcie, jakie cała branża otrzymuje od Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin (PSOR). Przez wiele lat Dyrektor PSOR pan Michał Fogg prowadził kampanie nt. nielegalnych środków ochrony roślin. Dzięki tym działaniom problem fałszowania środków ochrony roślin został włączony w działania Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także jest to zagadnienie obecne na agendach Służby Celnej i Policji.
PSOR nadal kontynuuje kampanię i jak zapewnia jego dyrektor, pani Anna Tuleja, problem nielegalnych środków jest jednym z priorytetowych zadań, którymi zajmuje się Stowarzyszenie.
Pani Anna Tuleja podkreśla zagrożenia, jakie czyhają na nas ze strony podrabianych środków: „Nielegalne środki ochrony roślin to często nieznane chemikalia, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla upraw, dla rolnika, dla środowiska. Nielegalne środki mogą całkowicie zniszczyć uprawę, zatruć środowisko, a nawet wpływać na uprawy wysiewane w przyszłych sezonach. W konsekwencji ich stosowanie może powodować także realne zagrożenie dla produkcji żywności, a zatem zdrowia konsumentów. Pragnę zwrócić uwagę na to, że podrabianie i wprowadzanie do obrotu produktów sfałszowanych jest nielegalne i podlega odpowiedzialności karnej”.
Również Europejskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (ECPA) z siedzibą w Brukseli, aktywnie działa w zakresie zwalczania nielegalnych pestycydów. Dyrektor ECPA, Friedhelm Schmider, podkreśla, że niezbędnym elementem efektywnych działań zwalczających podróbki, jest współpraca pomiędzy władzami zarówno na szczeblu krajowym, jak i europejskim. Wymiana informacji między służbami celnymi oraz organami odpowiedzialnymi za dopuszczenie środków ochrony roślin do obrotu oraz ich kontrola na rynku, zaowocuje szybszym wykrywaniem nadużyć, pozwoli na eliminowanie nielegalnych chemikaliów z rynku oraz doprowadzi fałszerzy przed sąd.
W walce z nielegalnymi środkami nie do przecenienia są także sygnały z rynku. Jeżeli rolnicy lub sprzedawcy zauważą na rynku środki ochrony roślin, co do których mają wątpliwości, powinni powiadomić Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa (WIORIN) a także producenta oryginalnego środka. Wzajemna wymiana informacji to najprostszy sposób, aby jak „po nitce do kłębka” dojść do źródła nielegalnych produktów i powstrzymać ich dalszą produkcję i dystrybucję.
Jak rozpoznać, jak ustrzec się przed podróbkami?
Najważniejsze, to kupować środki ochrony roślin od zaufanych, certyfikowanych dostawców. Wystrzegajmy się kupowania środków ochrony roślin oferowanych na targowiskach, bazarach – tym, bardziej, gdy są one oferowane po „super cenach”. Pamiętajmy, że „super atrakcje” się nie zdarzają, a za obiecaną oszczędność możemy stracić cały plon.
Nie kupujmy środków z niekompletną etykietą lub z etykietą w innym języku niż język polski – środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i sprzedaży na polskim rynku muszą mieć etykietę w języku polskim.
Kupując środki, prośmy o fakturę – dowód zakupu, na której umieszczona jest nazwa produktu.
W przypadku wątpliwości co do oryginalności produktu firmy DuPont, prosimy o kontakt pod numerem 0 800 167 167 – wystarczy podać numer umieszczony na hologramie, aby uzyskać potwierdzenie co do oryginalności produktu.
Agata Zagórska
Anti-counterfeit coordinator
DuPont