W końcu lutego w stacji doświadczalnej Rijk Zwaan w Marne (Niemcy) miało miejsce tradycyjne spotkanie – pokaz. Początkowo było one adresowane do miejscowych ogrodników, ale ponieważ region Dithmarschen jest zagłębiem specjalizującym się w produkcji kapust , a stacja hoduje hybrydy kapusty głowiastej białej i czerwonej –krąg zainteresowanych stopniowo się poszerzał.
Osuszanie tego regionu rozpoczęło się przed 80 laty, skończono je 40 lat temu uzyskując bardzo cenne, wolne od chorób odglebowych tereny uprawowe. Uprawia się na nich dzisiaj kapusty – oprócz głowiastych białej i czerwonej (razem na 2500 ha) także włoską (100 ha), brukselską oraz kalafiory i brokuły. Dodatkowo na 900 ha – marchew. Obecnie region zagospodarowuje na miejscu 70% produkcji, a 30% eksportuje – głównie do Rosji.
Na tegoroczne show przyjechali do Marne plantatorzy z Wielkiej Brytanii, Macedonii, Mołdowy, Holandii, Litwy, Rosji, Rumunii, Słowacji oraz Polski – z regionu Charsznicy. –To bardzo interesujące spotkanie, w Polsce takiego pokazu nie mamy. Można tu zobaczyć wiele ciekawych rzeczy… – oceniał Łukasz Peroń, regionalny przedstawiciel Rijk Zwaan Polska.
Rzeczywiście, uczestnicy show mogli zapoznać się z szerokim asortymentem odmian – nie tylko hodowli Rijk Zwaan, a także zwiedzić okoliczne gospodarstwa ogrodnicze. Jak zauważył przy tym Łukasz Peroń poziom produkcji i przechowywania kapusty w rejonie Charsznicy nie odbiega od tego, co można było zobaczyć w Marne. Co polscy uczestnicy tego spotkania chętnie pokażą u siebie ogrodnikom z innych krajów.
Aleksandr Bielenkij, Kijów