OWOCUJĄCE ŚNIEGULICZKI

    Alternatywą dla dodatków bukieciarskich z importu lub uzupełnieniem tego asortymentu mogą być pędy niektórych krzewów (fot. 1), które znoszą nasz klimat i mogą być uprawiane w polu. Do takich należy śnieguliczka (Symphoricarpos sp.).


    Fot. 1. Symphoricarpos 'Sweet Fantasy’



    Ozdobą krzewów śnieguliczki są kuliste białe, różowe, różowoczerwone, czerwone lub różowofioletowe owoce. Najpopularniejsza jest śnieguliczka biała (Symphoricarpos albus var. laevigatus) o białych owocach. Oprócz niej, znane są w szkółkach i ogrodach śnieguliczka koralowa (S. orbiculatus), mająca o połowę drobniejsze niż poprzedni gatunek czerwone owoce lub, uchodząca za najładniejszą, śnieguliczka Chenaulta (S. x chenaultii) o drobnych czerwonych owocach i gęstym pokroju.


    Do uprawy jako dodatek do bukietów przydatna jest przede wszystkim śnieguliczka Doorenbosa (S. x doorenbosii), dostępna u nas w pojemnikach P9 — materiał z importu (z Holandii), ale też krajowy (w cenie od 8 do 11,50 zł/szt.). Pierwsze jej odmiany zostały wyhodowane w Holandii przez G. A. Doorenbosa w latach 40. ubiegłego wieku na drodze krzyżowania wyżej wymienionych gatunków. Zaletą jej odmian, obok atrakcyjnej barwy owoców, są wyjątkowo trwałe liście, których nie trzeba usuwać.
    Do najważniejszych odmian S. x doorenbosii o białych owocach należy ’White Hedge’ , wyjątkowo obficie owocująca na przełomie sierpnia i września, o bardzo dużych owocach osadzonych nie tylko na końcu, ale i wzdłuż pędu, znacznie ładniejsza od śnieguliczki białej. Równie efektowną odmianą jest dość późna ’White Pearl’ o dużych owocach (przydatna do krzyżowania z odmianami o różowych owocach), ’Bright Fantasy’ o czysto białych, trwałych owocach, lub najatrakcyjniejsza ’Charming Fantasy’ o trwałych, białych jagodach z różowym nalotem.


    Odmiany r ó ż o w e reprezentują jasnoróżowa ’Pink Pearl’ , a także ciemnoróżowe ’Mother of Pearl’ i ’Scarlet Pearl’ , których owoce długo utrzymują się na pędach. Wyjątkowo duże, ciemnoróżowe owoce tworzy odmiana ’Amethyst’. U odmiany ’Magic Berry’ , o zwartym pokroju, są one drobne, różowoczerwone, ale bardzo liczne i znacznie ładniejsze niż u gatunku Callicarpa bodinierei.


    Różowopurpurowe owoce śnieguliczki Doorenbosa ’Marleen’ (fot. 2) osiągają średnicę 10–12 mm, są ciemniejsze od owoców odmiany 'Mother of Pearl’ i pozostają na krzewach od września do listopada, a nawet do grudnia. ’Red Pearl’ tworzy duże ciemnoczerwone owoce, a ’Hecona’ różowofioletowe.



    Fot. 2. Symphoricarpos x doorenbosii 'Marleen’


    Ciekawostką jest ’Greenpearl Fantasy’ , o zielonkawych owocach.


    Najwyższe plony uzyskuje się w ciągu pierwszych kilku lat uprawy. U niektórych odmian, na przykład u 'Hecony’, może wystąpić roczna przerwa w zbiorach, którą rekompensują duże zbiory w następnym roku. Nie wszystkie krzewy owocują równomiernie. Zwykle około 1/3 roślin nie osiąga dojrzałości do zbioru w pierwszym roku owocowania. Średni plon, niezależnie od odmiany, wynosi około 34 pędów z 1 m2. Pędy wycina się tuż przy ziemi, w stadium, gdy większość owoców jest wybarwiona. Z cięciem nie należy czekać aż do wybarwienia ostatnich owoców, ponieważ te najwcześniej utworzone mogą być już miękkie. Pędy sortuje się według długości — od 25 cm do 80 cm. Pędy długości 50–80 cm tworzy 'Amethyst’, nieco krótsze, 40–70 cm — 'Magic Berry’, najkrótsze, często nieprzekraczające 40 cm — 'White Hedge’.


    Przy wyborze odmiany warto zwracać uwagę, czy ma ona proste, wzniesione pędy, a także na proporcje między grubością pędów a wielkością owoców, aby pędy nie uginały się pod ich ciężarem.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułZE SZKÓŁKARSKIM AKCENTEM
    Następny artykułBAYER NA NOWY SEZON

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.