W latach 2003 i 2004 w doświadczeniach COBORU przebadano pięć odmian wczesnych i trzy średnio wczesne kapusty czerwonej. W obu latach nasiona zostały wysiane w trzeciej dekadzie marca i po miesiącu dobrze ukorzenioną rozsadę sadzono w pole. Uprawy były prowadzone zgodnie z ogólnymi zasadami agrotechniki tego gatunku. W obu sezonach nie zaobserwowano silnego porażenia roślin chorobami ani uszkodzeń spowodowanych przez szkodniki. Na wysoką temperaturę oraz suszę (jakie odnotowano wiosną i latem w latach 2003 oraz 2004) nieco silniej zareagowały odmiany o krótszym okresie wegetacji.
Poniżej przedstawiam charakterystykę użytkową badanych odmian. Większość badanych kapust stanowiły odmiany mieszańcowe. Opisy poszczególnych odmian znajdują się w kolejności alfabetycznej, natomiast na wykresie uszeregowano je według wczesności plonowania. Za podstawę określenia tej cechy przyjęto wartość wskaźnika wczesności Reinholda*, obrazujący dynamikę plonowania.
Haco
(Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze POLAN) — odmiana populacyjna, wczesna. Plon ogólny i handlowy średni, struktura plonu dobra, chociaż niekiedy część główek dość szybko bywa porażana przez choroby. Tworzy główki średniej wielkości o masie około 1,4 kg, zwięzłe, bez skłonności do pękania. Głąb wewnętrzny średni do krótkiego — stanowi 40–45% wysokości główki. Trwałość główek średnia, pierwsze zbiera się po upływie około 85–90 dni od sadzenia roślin w pole.
Integro
(Bejo Zaden) — odmiana mieszańcowa, średnio wczesna. Plon ogólny i handlowy na przeciętnym poziomie, struktura plonu dobra. Tworzy główki średniej wielkości, o masie około 1,7 kg, zwięzłe, zdrowe, bez skłonności do pękania. Głąb wewnętrzny krótki — stanowi około 35% wysokości główki. Trwałość główek dobra. Pierwsze zbiory następują po upływie 95–100 dni od sadzenia roślin w pole.
Koda
(PlantiCo HiNO Gołębiew) — odmiana populacyjna, wczesna. Plon ogólny i handlowy nieco poniżej średniego, struktura plonu przeciętna. Wykazuje pewną skłonność do pękania i gnicia główek od spodu (z tego względu wymaga terminowego zbioru — reaguje negatywnie na jego opóźnienie). Tworzy zwięzłe, małe główki o średniej masie około 1,1 kg. Głąb wewnętrzny średni do długiego — stanowi 55–60% wysokości główki. Trwałość główek średnia. Pierwsze zbiory wykonywane są po upływie około 80 dni od sadzenia roślin w pole.
Primero
(Bejo Zaden) — odmiana mieszańcowa, bardzo wczesna do wczesnej. Wyróżnia się dużym plonem ogólnym i handlowym oraz korzystną jego strukturą. Tworzy zwięzłe, zdrowe główki średniej wielkości, o masie powyżej 1,5 kg, bez skłonności do pękania. Głąb wewnętrzny krótki do średniego — stanowi 40–45% wysokości główki. Trwałość główek dobra. Pierwsze zbiory — po upływie 75–80 dni od sadzenia roślin w pole.
Red Jewel
(Sakata Seed Europe) — odmiana mieszańcowa, średnio wczesna. Plon ogólny i handlowy na średnim poziomie, struktura plonu dobra. Tworzy główki średniej wielkości do dużych, o masie około 1,7 kg, zwięzłe. W niekorzystnych warunkach uprawy może przejawiać skłonność do pękania i gnicia główek od spodu. Głąb wewnętrzny średni — stanowi 50–55% wysokości główki. Trwałość główek przeciętna. Pierwsze zbiory — po upływie około 95 dni od sadzenia roślin w pole.
Redsky
(Clause Tzier) — odmiana mieszańcowa, wczesna. Plon ogólny i handlowy nieco powyżej przeciętnej, struktura plonu dobra. Tworzy główki średniej wielkości (fot. 1) do dużych, o masie powyżej 1,5 kg, zwięzłe, bez skłonności do pękania. Głąb wewnętrzny średni — stanowi ponad 50% wysokości główki. Ocena trwałości główek wysoka. Pierwsze zbiory następują po upływie 85 dni od sadzenia roślin w pole.
Fot. 1. Redsky
Revue
(Syngenta Seeds) — odmiana mieszańcowa, wczesna do średnio wczesnej. Plon ogólny i handlowy średni, struktura plonu dobra. Tworzy główki średniej wielkości do dużych (fot. 2), o masie około 1,5 kg, zwięzłe, zdrowe, bez skłonności do pękania. Głąb wewnętrzny krótki do średniego — stanowi około 40% wysokości główki. Trwałość główek duża. Pierwsze zbiory przypadają po upływie około 90 dni od sadzenia roślin w pole.
Fot. 2. Revue
Rodeo
(Nickerson Zwaan) — odmiana mieszańcowa, średnio wczesna. Plon ogólny i handlowy średni, struktura plonu dobra. Tworzy zwięzłe, średniej wielkości główki o masie około 1,7 kg, bez skłonności do pękania. W niekorzystnych warunkach uprawy mogą wystąpić liczniej główki porażone przez choroby. Głąb wewnętrzny krótki do średniego — stanowi ponad 40% wysokości główki. Trwałość główek duża. Pierwsze zbiory — po upływie około 100 dni od sadzenia roślin w pole.
Tabela 1. Plon i ważniejsze cechy użytkowe odmian
wczesnych kapusty głowiastej czerwonej
H — odmiana mieszańcowa
*Wskaźnik wczesności Reinholda — obrazuje dynamikę plonowania poszczególnych odmian (im jest mniejszy, tym odmiana szybciej wchodzi w pełnię plonowania.
**Trwałość główek — informuje, jak długo główki zachowują wartość handlową po osiągnięciu przez nie dojrzałości zbiorczej (im ocena jest wyższa, tym odmiana ma trwalsze główki).
Tabela 2. Plon i ważniejsze cechy użytkowe odmian średnio wczesnych kapusty głowiastej czerwonej
H, *, ** — przypisy — patrz tab. 1
Porównanie wczesności badanych odmian kapusty głowiastej czerwonej