Izraelska firma Pelemix pokazała m.in. zapewniające dobry drenaż dwuwarstwowe maty kokosowe (górną warstwę stanowi podłoże zawierające pył kokosowy, a dolną — tylko włókna długości 2–5 cm), kostki podłoża kokosowego w siatkach plastikowych (fot. 1) czy mieszaninę włókien i „czipsów” kokosowych, pod nazwą PLF (Premium Long Fibre).
Fot. 1. Maty z dwuwarstwowym podłożem kokosowym i kostki w specyficznych osłonkach
Ofertę tego przedsiębiorstwa wzbogacają pojemniki uprawowe, w tym rynny — na przykład do uprawy truskawek w systemie Mapal (fot. 2). Jak informuje Yossi Shahar z tego przedsiębiorstwa, wspomniany system wprowadzono na rynek mniej więcej 3 lata temu. Jego zasadniczy element, czyli rynnę uprawową, stanowi pudło z polipropylenu, które formuje się z roli na plantacji i napełnia: perlitem lub podłożem kokosowym, blokami wełny mineralnej, itp. Taki system produkcji jest polecany przede wszystkim w gorących rejonach świata, gdyż ma zapewniać lepsze niż inne systemy (np. uprawa w rurach PCV) przewietrzanie podłoża, a tym samym — niższą jego temperaturę.
Fot. 2. Polipropylenowa rynna do uprawy truskawek fot. 1, 2 A. Cecot
W zestawie rynien uprawowych pojawiły się nowe modele „zamknięte” — przykrywane od góry płytą (fot. 3), na której układa się maty. Takie rynny znalazły się w ofercie przedsiębiorstw Formflex Horti System, Leek Habo czy PB Techniek. W rozwiązaniu tym pożywka wyciekająca z mat jest odizolowana od mat i roślin — dzięki temu unika się jej zabrudzania oraz zatykania kanalików rynny przez zanieczyszczenia oraz rozprzestrzeniania chorób w uprawie. Ponieważ odcięty jest dostęp światła do pożywki, nie rozwijają się w niej glony i zapobiega się wzrostowi wartości pH. Jak mówi Tomasz Pieczara z Lek Habo, możliwe jest też podgrzewanie mat przez wprowadzanie ciepłego powietrza do wnętrza zamkniętej rynny.
Fot. 3. Różne rodzaje rynien uprawowych zamkniętych od góry prezentowały m.in. firmy Lek Habo (a – z lewej) i PB Techniek (b – z prawej) fot. 3b „Hasło Ogrodnicze”
Firma PB Techniek zaprezentowała także nowy model lampy UV — Bactokil — do dezynfekcji pożywki, który opracowano przy współpracy z koncernem chemicznym BASF. W tym urządzeniu do niszczenia mikroorganizmów wykorzystywane jest promieniowanie UV-C. Lampy w kwarcowej obudowie umieszczone są w specjalnych szklanych reaktorach (fot. 4). Dzięki temu są one widoczne i można lepiej kontrolować ich pracę, a szkło odbija część promieni, co zwiększa skuteczność dezynfekcji — można więc używać lamp o mniejszej mocy niż w innych urządzeniach tego typu. Według przedstawiciela PB Techniek, zamiast lamp 200-watowych wystarczą w tym przypadku lampy o mocy 75 watów. Wydajność lampy Bactokil wynosi 6 m3/godz. W czasie odkażania nie następuje zmiana temperatury ani odczynu pożywki.
Fot. 4. Bactokil — nowy model lampy do dezynfekcji pożywki