Wśród targowych stoisk znalazły się także dwa polskie: CLEMATIS, Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp.j. Szkółka Pojemnikowa z Pruszkowa oraz Vitroflora (producent materiału wyjściowego roślin ozdobnych, w tym bylin) z Trzęsacza koło Bydgoszczy.
W tym roku za motto targów wybrano slogan „Zieleń przemawia”. Miał on w zamyśle organizatorów zwrócić uwagę amatorów ogrodów na to, aby oglądając letnio-jesienną feerię barw gatunków szkółkarskich pomyśleli o kupowaniu i sadzeniu roślin jesienią (obecnie szczyt sprzedaży materiału szkółkarskiego przypada na wiosnę).
Przyznawane na Plantarium medale to nie tylko liczące się na świecie wyróżnienia, ale także znakomite narzędzie wspierające marketing. Stąd jak zwykle, także i w tym roku niecierpliwie oczekiwano werdyktu jury.
I tak najlepszym nowym produktem 2013 roku została odmiana ‘Look At Mee’ tawułki (Astilbe) z grupy Arendsii, która ze względu na zwarty pokrój oraz niewielkie rozmiary może być wykorzystana nie tylko do sadzenia w ogrodach, ale także – a może nawet przede wszystkim – do sezonowej dekoracji pojemników zdobiących wnętrza, balkony czy tarasy.
Miłym polskim akcentem był nagroda prasy dla najlepszej nowej odmiany, przyznana powojnikowi ‘Diamond Ball’ ze szkółki CLEMATIS, a którą odebrał jej hodowca – Szczepan Marczyński.
Szczepan Marczyński odbiera nagrodę prasy dla najlepszej nowej rośliny – powojnika 'Diamond Ball'
Złotymi medalami Plantarium 2013 uhonorowane zostały 4 odmiany roślin:
- hortensja ogrodowa ‘Qufu’ (MAGICAL GREENFIRE®),
- hortensja bukietowa ‘Jane’ (LITTLE LIME®),
- tulipanowiec amerykański ‘Edward Gursztyn’ (polska odmiana otrzymana w szkółce Lucjana Gursztyna z Braniewa),
- róża ‘Relax 0009’ (OUR LAST SUMMER®).
Warto zwrócić uwagę, że wśród kilkudziesięciu roślin walczących o medale znalazła się zaledwie jedna iglasta (żywotnik zachodni ‘Golden Anne’). Przeważały natomiast byliny oraz krzewy ozdobne z kwiatów lub liści.
Po więcej informacji na temat 32. edycji targów Plantarium zapraszamy na łamy dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”.
Wojciech Górka