Ocena odmian maliny letniej

W Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach od lat prowadzone są oceny nowszych odmian i klonów maliny. W artykule zostaną zaprezentowane cztery ciekawe maliny owocujące latem: ‘Radziejowa’ i ‘Sokolica’ oraz mniej znane polskim producentom zagraniczne kreacje ‘Jeanne d’Orleans’ i ‘Saanich’.

Maliny z krajowej hodowli
Radziejowa’ i ‘Sokolica’ to polskie odmiany, które są w badaniach przedrejestrowych prowadzonych w ramach kooperacji z Centralnym Ośrodkiem Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej. Ostatnią taką ocenę odmian maliny prowadzono w latach 2003–2006. Na podstawie uzyskanych wyników do Krajowego Rejestru wpisano odmiany: ‘Laszka’, ‘Benefis’, ‘Glen Ample’ i ‘Koral’.

‘Radziejowa’ została wyhodowana w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym (SZD) IO w Brzeznej. Powstała ze skrzyżowania dwóch klonów występujących pod numerami 92271 i 96221. Krzew charakteryzuje się wzniesionym pokrojem i dość silnym wzrostem pędów, które są gęsto pokryte krótkimi kolcami. Odmiana tworzy dość długie pędy owoconośne i średniej wielkości kwiaty.

Zebrane owoce są duże (średnia masa jednego to 3,7 g), wydłużone, mają kształt stożkowaty i dość łatwo odchodzą od dna kwiatowego. Charakteryzują się wysoką jędrnością i dobrą spójnością pestkowców. ‘Radziejowa’ owocuje we wczesnym terminie, kilka dni przed odmianą ‘Laszka’. Malina ta jest plenna: z jednego krzewu zbiera się około 1 kg wysokiej jakości owoców, przeznaczonych głównie na rynek owoców deserowych. Owoce są mało podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz dość odporne na gnicie, dlatego mogą być transportowane na większe odległości. W warunkach klimatycznych środkowej Polski na pędach nie zaobserwowano uszkodzeń mrozowych oraz groźnych dla gatunku chorób.

'Radziejowa'

‘Sokolica’ również została wyhodowana w SZD w Brzeznej. Powstała w wyniku skrzyżowania klonów 96131 x 96221. Roślina ma pokrój wzniesiony, a jej kolczaste pędy są krótsze od pędów maliny ‘Radziejowa’. Krzewy tworzą umiarkowanej długości pędy owocujące i średniej wielkości kwiaty.

‘Sokolica’ ma duże, wydłużone owoce, kształtu stożkowatego z zaokrąglonym wierzchołkiem. Charakteryzują się one doskonałą jędrnością i średnio silnym przyleganiem do dna kwiatowego. Drobne pestkowce są zwięzłe i nie rozsypują się podczas zbioru. W 2014 roku z jednego krzewu uzyskano średni plon w wysokości 1,3 kg owoców, o średniej masie około 3,9 g. Pierwsze maliny dojrzewają wcześnie, kilka dni po odmianie ‘Radziejowa’. Są mało podatne na uszkodzenia mechaniczne i gnicie. Odmiana typowo deserowa. Krzewy nie przemarzają zimą, ale pędy są dość wrażliwe na rdzę maliny i jeżyny.

'Sokolica'

[NEW_PAGE]Maliny z Kanady
Poza badaniami przedrejestrowymi odmian krajowej hodowli w Instytucie Ogrodnictwa prowadzona jest także ocena odmian i klonów pozyskanych z zagranicznych ośrodków hodowlanych. W ramach Programu Wieloletniego IO badano m.in. odmiany ‘Jeanne d’Orleans’ i ‘Saanich’.

‘Jeanne d’Orleans’ (SJR 942-7) została wyhodowana w 1994 r. w wyniku skrzyżowania odmiany ‘Meeker’ i ‘Chilliwack’. Jej bezkolcowe pędy rosną silnie, są długie i dość sztywne.

Odmiana tworzy średniej wielkości owoce, o masie ponad 3 g. Charakteryzują się one stożkowatym kształtem, ale nie są tak wydłużone jak owoce polskich odmian ‘Radziejowa’ i ‘Sokolica’. Dojrzewanie malin rozpoczyna się pod koniec czerwca. Pestkowce są spójne, nie kruszą się i łatwo odchodzą od dna kwiatowego. Odmiana będzie polecana do zbioru mechanicznego. Malina ‘Jeanne d’Orleans’ jest plenna. W warunkach środkowej Polski z jednego krzewu można zebrać około 1,5 kg owoców. W badaniach prowadzonych w IO na roślinach nie zaobserwowano groźnych dla gatunku chorób oraz uszkodzeń mrozowych. Uważa się, że ‘Jeanne d’Orleans’ jest cenną odmianą do uprawy tradycyjnej w polu, z przeznaczeniem owoców na rynek owoców deserowych, a także do przetwórstwa i zamrażalnictwa.

‘Jeanne d’Orleans’
 
Odmiana ‘Saanich’ została wyhodowana w 1989 r., a w jej rodowodzie są klony o numerach BC 82-5-161 i BC 80-28-50. Roślina ma pokrój wzniesiony i tworzy długie, bezkolcowe pędy.

Owoce ‘Saanich’ charakteryzują się jednolitym wyglądem i są podobne do owoców odmiany ‘Jeanne d’Orleans’. Zaczynają dojrzewać bardzo wcześnie, już w pierwszej połowie czerwca, a zbiory trwają nawet półtora miesiąca. Odmiana wyróżnia się łatwym odchodzeniem owocu od dna kwiatowego. Można powiedzieć, że maliny podczas zbioru osypują się. To jedna z cech decydująca o przeznaczeniu odmiany do zbioru mechanicznego. ‘Saanich’ tworzy bardzo smaczne owoce o uniwersalnym zastosowaniu. Odmiana ta jest bardzo plenna. W badaniach prowadzonych w IO z jednego krzewu zebrano średnio 2,5 kg owoców, o średniej masie ponad 3 g. Rośliny wykazują niską podatność na rdzę maliny. Ze względu na wysoką odporność na niską temperaturę odmiana będzie polecana do uprawy w gruncie, na chłodniejszych stanowiskach.

‘Saanich’

Mgr Justyna Wójcik-Seliga
Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
Fot. J. Wójcik-Seliga

Artykuł pochodzi z numeru 6-7/2015 miesięcznika „Truskawka, malina, jagody”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPonad połowa mazowieckich gmin zagrożona suszą
Następny artykułNowy projekt KE: pomoc dla polskich sadowników będzie przedłużona

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.