7 zasad – Jak zachować wysoką jakość borówek w trakcie zbiorów

Dla zachowania najwyższej jakości i smaku borówek, ich wstępne schłodzenie powinno nastąpić w ciągu 30 minut od zebrania. Ważne jest przestrzeganie także kilku prostych zasad na poszczególnych etapach zbioru.
 
Wytyczne dla osób zbierających borówki zostały ujęte w 7 Zasad Dobrego Zbioru i wraz z 30-minutowym okresem od zbioru do schłodzenia, stały się standardem wprowadzonym na plantacjach należących do Polish Berry Cooperative.
 
Poznaj wszystkie 7 zasad – zobacz galerię zdjęć
 
Wśród dziesiątków zaleceń mają one największe praktyczne przełożenie na jakość. Zalecenia są proste. Koncentracja na nich jest efektywna.
 
1. Ocena owoców. Zbieramy wyłącznie owoce dojrzałe – słodkie, nieuszkodzone, o średnicy powyżej 12 mm. Owoce borówki przeznaczone do dłuższego przechowywania i transportu powinny być zbieranie na 2-3 dni przed osiągnięciem dojrzałości konsumpcyjnej – w takiej sytuacji lepiej zebrać owoce lekko niedojrzałe, niż lekko przejrzałe.1. Ocena owoców. Zbieramy wyłącznie owoce dojrzałe – słodkie, nieuszkodzone, o średnicy powyżej 12 mm. Owoce borówki przeznaczone do dłuższego przechowywania i transportu powinny być zbieranie na 2-3 dni przed osiągnięciem dojrzałości konsumpcyjnej – w takiej sytuacji lepiej zebrać owoce lekko niedojrzałe, niż lekko przejrzałe.
 
2. Technika zbioru – zbieramy dwoma rękami, układając je w „koszyczek”. Zbieramy na 1 kontakt, delikatnie odrywając borówki za pomocą kciuków obu dłoni, tak aby zachować woskowy nalot. Zbiór prowadzimy od dołu do góry krzewu i zrywamy wszystkie dojrzałe owoce.
 
3. Dla zachowania nalotu i uniknięcia uszkodzeń w rękach trzymamy jednocześnie nie więcej, niż 5-7 borówek.
 
4. Owoce najlepiej zbierać do przeźroczystych panetek, ułatwiających samokontrolę przez zbieracza. 
 
5. Panetki wkładamy do skrzynki, którą ustawiamy na skrzynce innego koloru, dla ochrony przed zanieczyszczeniami. 
 
6. Jeśli to możliwe, skrzynkę ustawiamy w cieniu i zawsze nakrywamy białą skrzynką dla ochrony przed słońcem. 
 
7. Brygadzista kontroluje jakość i przyjmuje owoce od zbieraczy. W razie problemów jakościowych zbieracz musi przebrać owoce i traci czas. 
Źródło: Polish Berry Cooperative

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZarejestruj się na Letnie Pokazy Czereśniowe
Następny artykułKolejna edycja Konkursu Win Galicja Vitis

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.